На денешен ден: Починал Петре М. Андреевски

Петре Мито Андреевски (попознат како Петре М. Андреевски; Слоештица, Демирхисарско, 25 јуни 1934 — Скопје, 25 септември 2006) — македонски поет, романописец, раскажувач и

Read more

IN MEMORIAM: Почина Аки Рахимовски од Парни Валјак

Денес (22 јануари 2022), на 66 годишна возраст, почина Аки Рахимовски, пејачот на Парни Валјак. Александар “Аки” Рахимовски (Ниш, Југославија, 5 јуни 1955 –

Read more

IN MEMORIAM: Трагично загина српскиот рапер Гру

Славниот српски рапер Далибор Андонов Гру загина вчера (9 септември 2019 година) на 46 годишна возраст, откако бизарно паднал додека возел параглајдер на вода

Read more

На денешен ден: Почина Вангел Наумовски

На денешен ден почина македонскиот уметник Вангел Наумовски (22.03.1924, Охрид – 13.06.2006, Охрид)… Овој охридскиот сликар, кого Салвадор Дали го нарече „сликар од бајките“,

Read more

Детали за смртта на актерката Билјана Беличанец од МВР

Актерката и поранешна градоначалничка на Кисела Вода Билјана Беличанец синоќа е пронајдена мртва во стан во Скопје. МВР соопшти дека синоќа околу 22.30 часот,

Read more

IN MEMORIAM: Почина Билјана Беличанец

Билјана Беличанец – Алексиќ (Родена 25 јули 1973 Скопје – Почина 6 април 2019 Скопје) Според досегашните информации се работи за самоубиство. Билјана Беличанец

Read more

Раперот Мек Милер пронајден мртов во неговиот дом

Американскиот рапер Мек Милер (Малком Џејмс Мекормик), пронајден е мртов во неговиот дом во Калифорнија. Безживотното телото на 26-годишниот Мек Милер е пронајдено вчера

Read more

Места од Јапонија до Норвешка на кои е забрането да се умре

Можеби мислите дека законите на логиката и физиката не можат да се менуваат, но постојат неколку места каде што ниту по едниот ниту по

Read more

Убиството на Тодор Александров

На 31 август 1924 година во месноста “Лопово”, над с. Сугарево во Пирин Планина, е убиен членот на Централниот комитет на Внатрешната Македонска Револуционерна

Read more

IN MEMORIAM: R.I.P. Nate Dogg

Вчера ненадејно почина хип хоп артистот Нејт Дог. Натениел Двејн Хејл (Nathaniel Dwayne Hale) [19 август, 1969 – 15 март, 2011] попознат по неговото

Read more