Отворено „Охридско лето“ со гала балетски концерт „Големиот Чајковски“

Грандиозен гала балетски концерт „Големиот Чајковски“ приредија вчеравечер уметниците од Македонската опера и балет, на отворањето на 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“. На

Read more

Концерт на руската пијанистка Злата Чочиева

„Охридско лето“ за љубителите на уметноста викендов носи ново музичко доживување преку настапот на младата руската пијанистка со светска слава, Злата Чочиева. Публиката ќе

Read more

Руската пијанистка Злата Чочиева со концерт во Охрид

Младата руската пијанистка Злата Чочиева, на 3 март ќе одржи концерт во рамките на фестивалската програма на Охридско лето како дел од настаните надвор

Read more

„Охридско лето“ на 18 декември во МОБ со концерт на Емануеле Арчиули

„Охридско лето“ во рамки на активностите што ги спроведува надвор од редовната фестивалска програма, организира голем солистички концерт на пијанистот Емануеле Арчиули, еден од

Read more

Наташа Поповиќ: „Охридско лето“ ќе ја збогатува културната понуда во текот на целата година

Светски познати млади музичари, но сепак скромни и блиски со публиката, не само преку музицирањето, туку и во непосредниот контакт. Такви се покажаа пијанистот

Read more

Со Хомеровата „Илијада“ завршува годинашното „Охридско лето“

Програмата на 58-мото издание на фестивалот „Охридско лето“ завршува денес (20 август) со претставата „Илијада“ од Хомер во режија на Јернеј Лоренци, копродукциски проект

Read more

Кинеска музика со бамбусови флејти на „Охридско лето“

Кинескиот оркестар на бамбусови флејти вечерва (сабота, 18 август) ќе музицира за публиката на фестивалот „Охридско лето“. Концертот ќе се одржи во црквата „Света

Read more

Шпански танци со усна хармоника и пијано на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ вечерва (17 август) продолжува со концерт на шпанските уметници Антонио Серано и Констанца Лехнер. Виртуозот на усна хармоника

Read more

Словенците „Балкан Нуево“ на Охридско лето

Музичкиот состав „Балкан Нуево“ од Словенија вечерва (четврток, 16 август) ќе настапи во црквата „Света Софија“ со проектот „Потполно нешто друго“ во рамките на

Read more