Денес е празникот Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија

Денес се празнуваат Св. маченички Вера, Надеж и Љубов и мајка им Софија. Во својот богослужбен циклус, Црквата на овој ден се сеќава на

Read more

Концерт на руската пијанистка Злата Чочиева

„Охридско лето“ за љубителите на уметноста викендов носи ново музичко доживување преку настапот на младата руската пијанистка со светска слава, Злата Чочиева. Публиката ќе

Read more

Концерт на класична музика во младите српски солисти Александра Петровиќ и Стеван Каранац

Младите српски солисти Александра Петровиќ и Стеван Каранац заедно со Српскиот камерен оркестар на 12 јануари ќе настапат во црквата „Света Софија“ во организација

Read more

Поетски портрет на добитникот на „Златен венец“ Адам Загајевски во Охрид

Во рамки на 57. Струшки вечери на поезијата денеска (сабота, 25 август) ќе се одржи поетски портрет со годинашниот добитник на „Златен Венец“ Адам

Read more

Вечер со гитара на Дрилон Чочај во „Света Софија“

Фестивалот „Охридско лето“ продолжува вечерва (понеделник, 13 август) со содржина од музичката програма, со соло концертот на косовскиот гитарист Дрилон Чочај во катедралната црква

Read more

Вечер на камерна музика со ансамблот „Игњац Фукс“

Музичката програма на „Охридско лето“ за вечерва нуди концерт на камерна музика со ансамблот што го носи името на најпознатиот хрватскиот композитор, Игњац Фукс

Read more

„Радомировиот псалтир“ вечерва во Предворјето на „Света Софија“

Ораториумот „Радомировиот псалтир“ op. 47 од Димитрије Бужаровски вечерва (Среда, 8 август) ќе биде изведен во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“.

Read more

Mузичка вечер со Рубенс Турку и Милана Чернјавска на „Охридско лето“

Осумнаесеттиот ден на годинешното „Охридско лето“ на програмата со концерт на германското дуо Рубенс Турку на виолина и пијанистката Милана Чернјавска во „Света Софија“

Read more