Избрани се финалистите за овогодинешното издание на на „Лузер фест“

Отворениот конкурс на „Лузер Фест“ за пријава на демо изведувачи заврши и направена е селекцијата на осум финалисти од апликациите на млади таленти. За

Read more

Xzibit вечерва во МКЦ

Второто издание на фестивалот МКЦ Шизи, кој оваа година ќе се одржи вечерва (22ри октомври, вторник) во Младинскиот Културен Центар, ќе се заокружи со

Read more

Репертоар во кино Милениум 18.07 – 24.07.2019

Ви го претставуваме тековниот репертоар во Градското кино Милениум за периодот од 18 до 24 јули 2019 година… ЧЕТВРТОК (18.07) 15:00- КРАЛОТ ЛАВ (THE

Read more

Тимот на „Медена земја” со прес по повод успехот на фестивалот Санденс

Прес конференција на документарниот филм „Медена земја” („Honeyland”) ќе се одржи на 18 февруари 2019 г. (понеделник) со почеток во 10:30 часот, во „МКЦ

Read more

Добри практики: одговорноста и развојот на современата култура и уметност

Дискусијата и работилница за длабински цртеж Добри практики: одговорноста и развојот на современата култура и уметност кои се случуваат во Младинскиот културен центар (џебно кино) на 17 и 18

Read more

Легендарните Sepultura доаѓаат во Скопје

На 9 јуни во МКЦ доаѓа еден од бендовите кој во раните 90-ти години, заедно со уште неколку други го обликуваше модерниот агресивен, брз

Read more

„Фиром реквием“ на Александар Пејовски во МКЦ

Денеска (19 април, петок), со почеток во 21:00 часот, во просториите на Младинскиот Културен Центар во Дансинг салата ќе се одржи авторски концерт на

Read more

„Прво па женско“ – празник на поинаквата жена во МКЦ

Денеска (петок, 8 март), во организација на невладината организација Tiit!, во Младинскиот Културен Центар-Скопје, ќе биде организиран целодневен настан по повод 8 Март- Меѓународниот

Read more

Ракотворците со хуманитарен базар за Филип Михајловски

Здружението Деница, Здраво Живо и парК и на 7 март (четврток) во МКЦ клубот оргазнизираат базар на ракотворби, здрава и вкусна храна и дизајнерски

Read more