Репертоар во НУЦК “Григор Прличев” – Охрид за месец мај 2019

Репертоар за месец мај 2019 година во НУЦК “Григор Прличев” – Охрид… ПЕТОК, 03.05.2019 година “АНАЛФАБЕТ” – комедија според Бранислав Нушиќ, режија Ѓорѓи Ризески.

Read more

Промоција на книгата „Педесет години во Драмски…“ на Коле Ангеловски

Денес, (петок) 3 мај 2019 година со почеток во 19,00 часот во бифето на Драмски театар – Скопје ќе биде промовирана книгата „Педесет години

Read more

Наскоро „Макбет“ на сцената на МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот

Read more

Премиера на „Браќа Карамазови“ во режија на Пројковски во Софија

Претставата „Браќа Карамазови“ во режија на македонскиот автор Дејан Пројковски вечерва (вторник, 16 април) ќе биде премиерно изведена на големата сцена на Народниот театар

Read more

Предавање „Модерното на сцената“ во МСУ

Гете-институт Скопје во соработка со Македонскиот центар ИТИ вчерва (петок, 12 април) го организира предавањето „Модерното на сцената“… Предавање:    „Модерното на сцена“ Датум: 12.04.2019

Read more

Изложба „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на 03 април (среда) во 12 часот, во фоајето

Read more

Репертоар за април 2019 во ЦК “Григор Прличев” – Охрид

Репертоар за месец април 2019 година во НУЦК “Григор Прличев” – Охрид… ПЕТОК, 05.04.2019 година “АНАЛФАБЕТ”- комедија според Бранислав Нушиќ режија Ѓорѓи Ризески.Играат: Горан

Read more

Дневникот на лудиот во Театар „Сенки и облаци“

Во петок на 29.03 ќе се случи шестата изведба на монодрамата Дневникот на лудиот од Николај Гогољ, во режија на Ѓорѓи Ризески, a во

Read more

„Каде е пиштолот?” за Светскиот ден на театарот

„Каде е пиштолот?” е модерен сатиричен текст со силна егзистенцијалистичка позадина, создаден во седумдесеттите години од минатиот век. Во својата срж текстот се занимава

Read more

Испратени светската и националната порака по повод Светскиот ден на театарот

По повод Светскиот ден на театарот кој секога година се одбележува на 27 март пораки испратија светскиот театарски режисер и драмски автор Карлос Селдран

Read more