Стартува 44-то издание на МОТ

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде  домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13.

Read more

Годинашниот МОТ завршува со „Црнила ремикс“

Со премиера на „Црнила ремикс“ – хип-хоп претстава според мотиви на класичното драмско дело од Коле Чашуле, по идеја и режија на Јордан Симонов

Read more

Претстави од Норвешка и Турција на МОТ вечерва

Фестивалот „Млад отворен театар“ денеска (26 септември) на програмата ќе има две гостински претстави – „Болницата“ од Норвешка и „Над земја под облаци“ од

Read more

Гостување на Битолски театар и двa соло проекти вечерва на МОТ

Битолскиот театар вечер пред скопската публика од 20 часот во Македонската опера и балет ќе ја изведе својата најнова претстава – „Но(е)ва Македонија“ која

Read more

Две македонски и една унгарска претстава денеска на МОТ

Независната театарска група „Артопија“ во рамки на 43. Млад отворен театар, вечерва (24 септември)  со почеток од 22 часот во кино „Фросина“ премиерно ќе

Read more

Изложба „Сценографии 35“ и две претстави на Млад отворен театар денес

Со две претстави и изложба во Младинскиот културен центар вечер продолжува 43. „Млад отворен театар“ (МОТ). Од 20 часот во кино „Фросина“ е претставата

Read more