Стартува 44-то издание на МОТ

Mеѓународниот театарски фестивал Млад отворен театар (МОТ), годинава ќе биде  домаќин на повеќе интересни театарски претстави од 8 држави кои во периодот од 13.

Read more

Годинашниот МОТ завршува со „Црнила ремикс“

Со премиера на „Црнила ремикс“ – хип-хоп претстава според мотиви на класичното драмско дело од Коле Чашуле, по идеја и режија на Јордан Симонов

Read more

Претстави од Норвешка и Турција на МОТ вечерва

Фестивалот „Млад отворен театар“ денеска (26 септември) на програмата ќе има две гостински претстави – „Болницата“ од Норвешка и „Над земја под облаци“ од

Read more

Гостување на Битолски театар и двa соло проекти вечерва на МОТ

Битолскиот театар вечер пред скопската публика од 20 часот во Македонската опера и балет ќе ја изведе својата најнова претстава – „Но(е)ва Македонија“ која

Read more

Две македонски и една унгарска претстава денеска на МОТ

Независната театарска група „Артопија“ во рамки на 43. Млад отворен театар, вечерва (24 септември)  со почеток од 22 часот во кино „Фросина“ премиерно ќе

Read more

Изложба „Сценографии 35“ и две претстави на Млад отворен театар денес

Со две претстави и изложба во Младинскиот културен центар вечер продолжува 43. „Млад отворен театар“ (МОТ). Од 20 часот во кино „Фросина“ е претставата

Read more

Четири домашни претстави денеска на МОТ

Денеска (недела, 21 септември) на третиот ден од годинашното издание на МОТ, публиката ќе може да погледне три претстави од домашна продукција. 18:00 Автобус

Read more

Започна МОТ 007

Со театарската претстава „Турбо Парадисо“ на Коsztolanyi Dezso, унгарски од Суботица(Србија), во Младинскиот културен центар-Скопје, вчеравечер (среда, 21.09.2010 година), во 21:00 часот беше отворено

Read more

Ново издание на МОТ од следната недела

Вчера (среда, 14.9.2011 година) на платото пред  Младинскиот  културен центар – Скопје се одржа прес на кој што беше претставена програмата за годинашново, триесет

Read more