Уапсени четири лица во Штип за тешка кражба во Уметничката галерија „Безистен“

Денеска (среда, 11.01.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници на СВР Штип лишени се од слобода А.А.(32) и Ќ.А.(37), двајцата

Read more

Изложба „Увертира кон македонскиот стрип“

 Денес (26 октомври, вторник), со почеток во 17:30 часот во НУ – Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ – Штип ќе биде отворена изложбата „Увертира кон

Read more

Трибина за синдикатите во Штип

Центарот за правно-политички истражувања на Правниот факултет при УГД организира трибина на тема „Синдикатите и нивната улога како заштитник на работничките права“.Трибината ќе се

Read more

Пијаното на Брамс во Штипскиот музеј

Пијаното кое се претпоставува дека припаѓало на светскиот композитор Јоханес Брамс, пред неколку дена беше подарено на штипскиот Завод за заштита на спомениците на

Read more

Концерт на Македонската филхармонија на Штипско лето

Македонската филхармонија вечерва  (вторник, 23 јули) настапува на фестивалот „Штипско лето“. Почетокот на концертот е закажан за 21 часот, а ќе се одржи во

Read more

Започнува „УГД Cцена“ во Штип

Културната манифестација „УГД сцена“ по вторпат ќе се организира во Мултимедијалниот центар на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип. Почнувајќи од денес (четврток, 22 ноември)

Read more

Се отвора УГД Сцена во Штип

Културната манифестација „УГД Сцена“ по вторпат ќе се организира во Мултимедијалниот центар на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип. Во периодот од 22 ноември до

Read more

Проекции на „Трето полувреме“ на УГД во Штип

Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Трето полувреме“ во режија на Дарко Митревски почнувајќи од утре (четврток, 8 ноември) ќе се прикажува во Мултимедијалниот центар

Read more

Почна „Пастрмалијадата“ во Штип

Синоќа (28 септември, 2012 година) на плоштадот „Слобода“ во Штип започна манифестацијата „Пастрмалијада“. На плоштадот се поставени 30-ина штандови на кои штипските ресторани и

Read more