Уапсени четири лица во Штип за тешка кражба во Уметничката галерија „Безистен“

Денеска (среда, 11.01.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници на СВР Штип лишени се од слобода А.А.(32) и Ќ.А.(37), двајцата

Read more

На денешен ден: Почина Никола Мартиноски

На денешен ден (7 февруари 1973) почина еден од доајените на македонското современо сликарство, Никола Мартиноски. Никола Мартиноски (Крушево, 18.08.1903 – Скопје, 7.2.1973) дипломирал

Read more

Уметничка галерија во чест на Лазар Личеноски во склоп на средното уметничко во Скопје

Утре (среда, 21 декември 2011 година) со почеток во 12:00 часот, свечено со изложба на дела од интерниот конкурс на училиштето „ Кретивен пристап

Read more