(видео) Како се започна? Сторија за Вухан и Коронавирусот

Документарец на двајца кинески новинари кои биле испратени во Вухан да го истражат мистериозниот вирус кој пламна и го затвори градот само 3 дена

Read more

Објавена едиција „Најдобрата кинеска литература за деца“

Друштвото за издавачка дејност „Македоника литера“ од Скопје деновиве објави антологиски избор од десет кинески книги за деца и за млади како прв дел

Read more

Што бара Кина на темната страна на Месечината?

(BBC London) Кинеската мисија Чанг’е – 4 ја испитува темната страна на Месечината. Што би можела оваа кинеска вселенска мисија да открие на Месечината?

Read more

Македонската филхармонија на турнеја во Кина

Од 26 декември до 8 јануари, оркестарот на Македонската филхармонија ќе ја оствари долгоочекуваната турнеја во НР Кина. Во рамките на двонеделната турнеја „7

Read more

Кина најпосакувана туристичка дестинација во наредната деценија

До 2030 година Кина може да ја истисне Франција од првото место по посетеност и туризам, посочува новиот извештај на Евромонитор Интернајшнл. Туризмот моментно

Read more

Малолетници нарачувале дрога преку интернет порачки од Кина

Малолетници од реонот на хрватскиот полуостров Истра, откриле начин како да порачуваат дрога од Кина преку анонимни интернет порачки, објави весникот „Глас Пуле“. Според весникот,

Read more

Одбележување на кинескиот „Празник на средината на есента“

Во Музејот на современата уметност вечерва (понеделник, 24 септември)  од 20 часот ќе биде одбележан кинескиот „Празник на средината на есента“. Настанот го организира

Read more

Кина со рекорден број корисници на интернет

Според истражување на Кинескиот информациски и интернет центар, бројот на корисниците на интернет во Кина ја надмина бројката од 800 милиони и сега изнесува

Read more

Формирано Здружение на издавачи 16+1 на Меѓународниот саем во Пекинг

Во Пекинг формирано е Здружение на издавачи 16+1, за време на Меѓународниот саем на книгата во Пекинг, како составен дел од рамката за соработка

Read more

Кина влезе во групата 20 најиноватовни економии на светот

Кина за првпат се најде меѓу 20-те најиновативни економии, додека САД паднаа на шесто место, стои во извештајот Глобален индекс за иновации 2018. На

Read more