Промоција на книгата „Педесет години во Драмски…“ на Коле Ангеловски

Денес, (петок) 3 мај 2019 година со почеток во 19,00 часот во бифето на Драмски театар – Скопје ќе биде промовирана книгата „Педесет години

Read more

Наскоро „Макбет“ на сцената на МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на претставата „Макбет“ од Вилијам Шекспир во режија на Нела Витошевиќ. Претставата се поставува според препевот

Read more

Премиера на „Браќа Карамазови“ во режија на Пројковски во Софија

Претставата „Браќа Карамазови“ во режија на македонскиот автор Дејан Пројковски вечерва (вторник, 16 април) ќе биде премиерно изведена на големата сцена на Народниот театар

Read more

Предавање „Модерното на сцената“ во МСУ

Гете-институт Скопје во соработка со Македонскиот центар ИТИ вчерва (петок, 12 април) го организира предавањето „Модерното на сцената“… Предавање:    „Модерното на сцена“ Датум: 12.04.2019

Read more

Коле Ангеловски со книга за својата кариера во Драмски

Актерот, сценарист и режисер Коле Ангеловски објави автобиографска книга за 50-те години кои работно ги поминал во Драмски театар-Скопје. Насловена е „Педесет години во

Read more

IN MEMORIAM: Почина режисерот Златко Славенски

Денес, (понеделник, 8 април 2019) почина истакнатиот македонски театарски режисер и професор на ФДУ, Златко Славенски, на 53 годишна возраст. Магистар Златко Славенски, беше

Read more

Билјана Беличанец пронајдена мртва, потврди МВР

Актерката и поранешна градоначалничка на Кисела Вода Билјана Беличанец синоќа е пронајдена мртва во стан во Скопје. Од МВР за МИА потврдија дека нејзината

Read more

IN MEMORIAM: Почина Билјана Беличанец

Билјана Беличанец – Алексиќ (Родена 25 јули 1973 Скопје – Почина 6 април 2019 Скопје) Според досегашните информации се работи за самоубиство. Билјана Беличанец

Read more

Изложба „Од текст до претстава: македонски драми на сцената на МНТ“

По повод 74 години од првата премиера на сцената на Македонски народен театар – Скопје, на 03 април (среда) во 12 часот, во фоајето

Read more

Гостување во Охрид на „Првин ќе ме земеш, после ќе ме…“ на скопскиот Театар Провокација

ТЕАТАР ПРОВОКАЦИЈА од Скопје гостува во НУЦК “Григор Прличев” – Охрид со претставата „ПРВИН ЌЕ МЕ ЗЕМЕШ ПОСЛЕ ЌЕ МЕ … ” среда 10.04.2019

Read more