Балетот „Оревокршачка“ на сцената на МОБ

МОБ најавува двојна изведба на балетот „Оревокршачка“ на 30 јануари 2019 и 2 февруари 2019, со почеток во 20.00 часот. Музиката е на Петар

Read more

Балетот „Самсон и Далила“ во МОБ

Во Македонската опера и балет вечерва (вторник, 15 јануари) од 20 часот ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“ на музика на Камиј

Read more

Премиера на балетот „Ана Каренина“

Македонската опера и балет вечер (25 декември) од 20 часот премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав

Read more

Премиера на Балетот „Ана Каренина“ во МОБ

Македонската опера и балет на 25 декември (вторник) премиерно ќе го изведе балетот во два чина „Ана Каренина“ според романот на Лав Толстој, на

Read more

Спектаклот „Клеопатра“ на сцената на МОБ

Во Македонската опера и балет денеска (среда, 14 ноември) ќе биде прикажана балетската претстава „Клеопатра“ на кореографот Василиј Медведев. – „Клеопатра“ е грандиозна постановка,

Read more

„Лебедово езеро“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет повторно со балетската класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото. „ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО”  на П. И. Чајковски, на

Read more

Балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола во МОБ

По премиерата во јуни, Македонската опера и балет вечерва (среда, 3 септември) со почеток од 20 часот, повторно за публиката ќе ја прикаже танго-балетската

Read more

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува во Скопје

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург со претставата „Заспаната убавица“ на Чајковски на 1 декември ќе гостува во Македонската опера и балет. Рускиот

Read more

IN MEMORIAM: Почина Екрем Хусеин – доајенот на македонскиот балет

Екрем Хусеин доајенот на македонскиот балет по долго боледување почина денеска на 75 годишна возраст. Ќе остане запаметен по бројни услоги во балетските претстави

Read more

Канадскиот балет од Монтреал ќе гостува во Скопје

За првпат во Македонија ќе гостува светски реномираниот Канадски балет од Монтреал (Les Grands Ballets), кој на 8 април во Македонската опера и балет

Read more