IN MEMORIAM: Почина Јован Балов

Почина македонскиот ликовен уметник Јован Балов (61) кој живееше и твореше во Берлин, Германија. Јован Балов имаше  своевидна амбасадорска улога за македонската култура кога

Read more

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на врвот на листата на Screen Media

Филмот на Теона Стругар Митевска, „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ беше оценуван од жирито на Screen Media во Берлин, при што доби одлични

Read more

Филмот на сестрите Митевски во официјална конкуренција на Берлинале

Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска е избран во официјална конкуренција на престижниот филмски фестивал во Берлин, со што

Read more

Клара Цеткин искрено би се радувала…

(Дојче Веле) Берлин е главен град и покраина во Германија со најмалку државни празници. Од следната година тоа најверојатно ќе се промени, бидејќи Берлин

Read more

Галеријата Прима Центер Берлин одбележува 10 години постоење

Во овој алтернативен простор за презентација на уметниците се реализирани 150 изложби, претставени се повеќе од 400 автори од кои 150 биле лично присутни

Read more

Богата уметничка програма во Берлин ова лето

Ви ја претставуваме богатата ликовна програма која што во периодот мај-јули ќе биде реализирана во Берлин и Скопје. Во проект галеријата Прима Центер Берлин

Read more

Јован Балов изложува во Берлин

На 18 јануари 2013 година во Галеријата „Вединг“ во Берлин ќе биде отворена изложбата „Внатрешен круг“ во која покрај германската авторка Мариеле Бергманн и

Read more