Спектаклот „Клеопатра“ на сцената на МОБ

Во Македонската опера и балет денеска (среда, 14 ноември) ќе биде прикажана балетската претстава „Клеопатра“ на кореографот Василиј Медведев. – „Клеопатра“ е грандиозна постановка,

Read more

„Лебедово езеро“ на сцената на МОБ

Македонската опера и балет повторно со балетската класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото. „ЛЕБЕДОВО ЕЗЕРО”  на П. И. Чајковски, на

Read more

Балетската претстава „Либертанго“ од Астор Пјацола во МОБ

По премиерата во јуни, Македонската опера и балет вечерва (среда, 3 септември) со почеток од 20 часот, повторно за публиката ќе ја прикаже танго-балетската

Read more

IN MEMORIAM: Почина Екрем Хусеин – доајенот на македонскиот балет

Екрем Хусеин доајенот на македонскиот балет по долго боледување почина денеска на 75 годишна возраст. Ќе остане запаметен по бројни услоги во балетските претстави

Read more

МОБ се подготвува за праизведбата на „Александар III Македонски“

На сцената на МОБ на 09 и 10 април  со почеток во 20:00 часот, публиката ќе има можност да проследи едно необично сценско видување

Read more

Праизведба на балет за Александар Македонски во МОБ

На сцената на МОБ на 09 и 10 април  со почеток во 20:00 часот, публиката ќе има можност да проследи едно необично сценско видување,

Read more

Спектакуларна премиера на „Дракула“ на Априлски балетски вечери 2011

Во петокот (29 април 2011 година) во Македонската опера и балет  со почеток од 20 часот, се случи светската премиера на спектаклот наречен „Дракула“

Read more

За прв пат „Априлски балетски вечери“

Вчеравечер, со почеток во 20 часот, свечено беше отворен првиот фестивал на модерен балет „Априлски балетски вечери 2011”. Балетските вечери беа отворени со спектакуларната

Read more

МОБ со нов директор

Министерството за култура информира дека баритонот и оперски режисер Дејан Прошев е избран за директор на оваа установа, според објавениот Конкурс за избор на

Read more