Ексклузивни гости на 37-тото издание на Скопски џез-фестивал

Ексклузивност, уникатност и храбра програмска ориентација најави Скопскиот џез-фестивал за 37-мото издание кое ќе се одржува од 17 до 21 октомври на две локации

Read more

МОБ ја отвара новата сезона со „Кармина Бурана“

Македонската опера и балет вечерва (петок, 28 септември) ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор

Read more

Спектакуларна премиера на „Дракула“ на Априлски балетски вечери 2011

Во петокот (29 април 2011 година) во Македонската опера и балет  со почеток од 20 часот, се случи светската премиера на спектаклот наречен „Дракула“

Read more

За прв пат „Априлски балетски вечери“

Вчеравечер, со почеток во 20 часот, свечено беше отворен првиот фестивал на модерен балет „Априлски балетски вечери 2011”. Балетските вечери беа отворени со спектакуларната

Read more