(ВИДЕО) Џони Деп, Кустурица и Џим Џармуш со Партибрејкерс на сцена во Белград 1992 година

Дали сте знаеле дека во веќе далечната 1992 година, во Белград, свој концерт имаат Партибрејкерс, со кои на сцената настапува холивудската мега ѕвезда, Џони

Read more

На Европа летово ѝ се закануваат топлотни бранови и бури

На поголемиот дел од Европа ова лето му се закануваат опасни топлотни бранови, додека Југоисточна Европа и Балканот ги очекуваат силни бури, објави метеоролошкиот

Read more

Највеселиот град во Русија

Според анкета на интернет-страницата Твил, Русите сметаат дека Сочи е градот каде што живеат највеселите луѓе во нивната земја. Имено, резултатите говорат дека 25

Read more

(ВИДЕО) Џулијан Асанж насилно извлечен од Еквадорската амбасада

Полицијата денес го уапси основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, кој од 2012 година се криеше во амбасадата на Еквадор во Лондон. Полицијата соопшти дека

Read more

Скопје на днoтo по квалитет на живот во Јужниот дел од Европа

Македонскиот главен град Скопје е на днoтo по квалитет на живот, минатата, но и оваа година. Ова се податоци од Нумбео.ком, база на податоци

Read more

Две милијарди луѓе во светот страдаат од прекумерна тежина

Најпопуларните јадења во класичен ресторан, односно 94 отсто од нив, ги надминуваат препорачаните 600 калории, посочува ново истражување на Медицинскиот факултет во Сао Пауло,

Read more

Брегзит: Како Монти Пајтон, само помалку смешно

Министрите во Лондон зборуваат за „последните денови на Рим” и за тоа дека земјата е западната во хаос. Брегзит се одлага и никој не

Read more

Според Илон Маск од Лондон до Сиднеј ќе се патува за помалку од час

Илон Маск си постави нова амбициозна цел – крај за долгите авионски летови. Благодарение на Спејс-Икс патничката ракета во развој, патот од Лондон до

Read more

Зошто е сè толку скапо на Исланд?

Сè повеќе луѓе одлучуваат да ја посетат земјата на гејзери и вулкани Исланд, но повеќето од нив се враќаат од таму, без скршен денар…

Read more

Професор по психологија аргументира против феминистичките теории за нееднаквост

Универзитетскиот професот Џордан Питерсон, во телевизиско интервју си поигрува со наративите на водителката, дека западното општество е во секоја форма доминантно од страна на

Read more