Филмови на Ристески, Манчевски и Драгојевиќ за почеток на 2023 во Кинотека на Македонија

СНЕЖАНА НА КРАЈОТ УМИРА, КАЈМАК и ОД РАЈОТ се трите наслови со кои Кинотека на Македонија ја започнува филмската програма во 2023 година. КАЈМАК

Read more

Филмот „Кајмак“ премиерно низ цела Македонија

На големата сцена во Македонската филхармонија на 16 ноември 2022 (среда), со почеток во 20 часот, ќе се одржи гала премиера на филмот „Кајмак“

Read more

Отворена изложбата на фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски

Вчеравечер, во МСУ беше отворена изложба фотографии „Таму“ од Милчо Манчевски и наедно беше промовирана книга фотографии под ист наслов, на издавачката куќа „Антолог“.

Read more

Нов сингл на Кирил Џајковски „Ред Сафари“ од саундракот за филмот „Врба”

Кирил Џајковски повторно соработува со Милчо Манчевски. Ред Сафари, нов сингл на Кирил Џајковски, дел од саундракот за филмот „Врба“ ,,,, Синглот „Ред Сафари”

Read more

„Врба“ на Манчевски во официјалната програма на Римскиот филмски фестивал

Светската премиера на најновиот игран филм „Врба” на Милчо Манчевски ќе се случи на Филмскиот фестивал во Рим кој се одржува од 17 до

Read more

„Крајот на времето“ на Манчевски ја доби наградата Curator’s Choice

Краткиот експериментален филм „Крајот на времето” на Милчо Манчевски доби награда Curator’s Choice на американскиот патувачки филмски фестивал за кратки филмови Wandering Reel Traveling

Read more

Милчо Манчевски со наградата Eastern star на Филмскиот фестивал во Трст

На јубилејниот 30-ти Mеѓународен филмски фестивал во Трст, Италија (18-25 јануари) на македонскиот режисер Милчо Манчевски му беше доделена наградата Eastern star за достигнувања

Read more

„Врба” на Милчо Манчевски се снима на локации низ Скопје

Вo центарот на Скопје се снимаше една од најефектните филмски сцени за најновиот долгометражен игран филм „Врба” во режија на Милчо Манчевски, а во

Read more

„Бикини Мун” на Милчо Манчевски премиерно во Њујорк

„Бикини Мун”, петтиот филм на македонски режисер Милчо Манчевски, на 12 октомври имаше кино премиера во Њујорк. На црвениот килим пред киното, покрај бројни

Read more

Милчо Манчевски награден во Тексас за „Четврток“

Краткометражниот филм на Милчо Манчевски „Четврток“ освои награда на УСА Филм Фестивал-от … „Четврток“ минатата недела беше финалист на американскиот национален натпревар за најдобар

Read more