Ќе се чисти ли корупцијата, или само нè омекнуваат за уставни измени?

Пријатно сум изненаден деновиве од изјавите на две амбасадорки, на САД и на Германија. Единствено што ми пречи, што делува како шаблон кој служи

Read more

Македонците ќе добиваат термин за работни визи за Германија по пат на лотарија

Германија воведува лотарија за добивање термин за работна виза за македонските граѓани.  Сo најновото ажурирање кое го направи Амбасадата, ќе има нови правила  за

Read more

„Господ постои, името и’ е Петрунија“ со главна награда на фестивалот Келн/Дортмунд во Германија

Филмот “Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска се закити со уште една престижна награда на штотуку завршениот фестивал Dortmund Cologne

Read more

Концерт на пијанистката Лаума Скриде на „Денови на македонска музика“

На 42-рите „Денови на македонска музика“ (сабота, 13 април) во Музејот на македонската борба, со почеток во 20 часот, ќе се одржи концерт на

Read more

Викендов во Минхен започнува Октоберфест

Нови безбедносни огради, дополнителни видео-камери, повеќе полицајци – се само дел од безбедносните мерки за минхенскиот Октоберфест на пивото, што годинава почнува на 22

Read more

Македонската кинематографија претставена во Германија

Агенцијата за филм на Република Македонија ја промовираше македонската кинематографија и продукциската дејност на „Matchbox co-production lounge“ што се одржа во рамки на јубилејниот

Read more

Збогум на културата на гостопримство? Ни оддалеку!

(Дојче Веле) Страв, агресија и изолација: дебатата за бегалците и миграција се радикализира, коментира Геро Шлис. Тој бара да се врати германската култура на

Read more