„Јас Исидора“ повторно на сцената на МОБ

В среда (30 јануари, 2013) на Малата сцена на МОБ, со почеток од 20:00 часот ќе биде изведен модерниот балет „Јас Исидора“.

Либрето,кореографија и режија: Олга Панго
Музика : Калиопи Букле
Сценографија и костимографија: Благој Мицевски

Солисти:
Саша Евтимова
Игор Веланоски
Билјана Пашариковска
Лиле Миленковска Гленски
Билјана Басмаџиева
Марина Георгиевска
Маја Митровска Богојевскa

Содржина:

Инспирацијата за претставата е големата американска балерина Исидора Данкан која живее на почетокот на 20 век.. Дејството се случува со доаѓањето на Исидора во Москва и нејзината средба со големиот руски поет Сергеј Есенин.

You May Also Like