Поезијата на Стефан Марковски дел од меѓународен поетски зборник во Италија

Поезија од Стефан Марковски застапена во меѓународен поетски зборник во Италија… Поетското дело насловено Брзина на сонот (итал. Il ritmo di un sogno) од

Read more

„Мал филателистички лексикон“ награден на годишната изложба „Италија 2018“

Книгата „Мал филателистички лексикон“ на доајенот на филателијата во Република Македонија Климе Поповски ја доби “Големиот позлатен медал“ на годинашната изложба на филателистичка литература

Read more

Пијанистката Мимоза Ќека со солистички концерт во Рим

Македонската пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во рамките на Музичкиот фестивал Темпието ,,Concerti del Tempietto’’ во Театро Марчело во Рим, Италија, што се одржува традиционално секоја

Read more

Мијата на музички фестивал во Италија

Јас сум контролор на летање вљубен во музиката и се воодушевив кога видов дека не сум сама на светот. Во два дена на овој

Read more

Се продаваат куќи за едно евро во гратче на Сицилија

Локалните власти на италијанското гратче Сан Пјеро Пати донесоа одлука напуштените куќи да ги продаваат по цена од само едно евро со цел да

Read more

Александар комплетен (фото)

Вака ќе изгледа Aлександар кога ќе биде составен на плоштадот Македонија. Фотографиите се направени во Италија пред самата леарница, пред споменикoт да биде поделен

Read more