Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ доаѓа во кино „Милениум“

Градското кино „Милениум“ на 15 март 2019 ќе е домаќин на македонската премиера на филмот на Теона Стругар Митевска „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ единствен наш претставник во официјалната конкуренција на Берлинскиот фестивал.

Ова остварување веќе ја освои светската филмска критика и доби две престижни награди на реномираната манифестација: Ecumenical Award и Guild Film Prize. На премиерата во „Милениум“, режисерката Стругар Митевска ќе има и свое обраќање пред скопската публика.

Првата награда, Ecumenical Award се доделува за да се оддаде почит кон оние уметнички дела што сведочат за моќта на филмот во откривањето на мистериозните длабочини на човекот. Втората награда со која се закити е Guild Film Prize која ја доделуваат членови на жири комисија кои се дел од Асоцијацијата на германската уметничка кинематографија AG Kino – Gilde e.V, а воедно се и менаџери на арт-кина.

Пофалните зборови за овој македонски филм не застанаа тука. Одличен одзив од публиката и критиката на овогодинешното издание на Берлиналето имаше и главната актерка Зорица Нушева.

Во филмот се појавуваат и Стефан Вујисиќ, Петар Мирчевски, Симеон Мони Дамевски и други.

Билетите за македонската премиера чинат 150 денари.

You May Also Like