Струмичкиот карневал ќе се одржи од 2 до 9 март

Годинашниот Интернационален струмички карневал ќе се одржи од 2 до 9 март, но во редуцирано издание и со строго почитување на здравствените протоколи за

Read more

МНТ со „Кец на десетка“ ќе гостува во Струмица

Претставата „Кец на десетка” по текст на Митко Бојаџиски, во режија на Драган Спасов-Дац и Јордан Симонов, а во продукција на Македонскиот народен театар

Read more

Наградата „Ристо Шишков“ во рацете на актерката Александра Пешевска

Актерката на кумановскиот театар Александра Пешевска ја доби наградата за најдобро актерско остварување на 28 издание на Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“,

Read more

Поетски конкурс на манифестацијата „100 Илјади поети за промена“

Распишани конкурсите за поезија и плакат за 9то издание на 100 Илјади поети за промена… Mанифестацијата „100 000 поети за промена“, во соработка со

Read more

Промоција на „Медиумскиот егзил на книжевноста во македонската култура“ од Александра Јуруковска

Во сабота, 13 јули 2019 година, со почеток во 20:00 часот, во Jazz club „ДЕПО“ во Струмица, ќе се одржи промоција на книгата од

Read more

Излезе „ДЛАНКОВОД“ – седмата е-збирка поезија

Здружението за развој на културата и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“, со членовите на Scuola di poesia | School of poetry |

Read more

Манифестацијата „100 000 поети за промена“ по осми пат

На 15 декември 2018 година со почеток во 19:00 часот во кино салата на Кафе бар Селект на осмото издание на меѓународната манифестација „100

Read more

Празникот на петнаесетте струмички свештеномаченици

Меѓу македонските светители-маченци што Македонската православна црква ги празнува со посебно внимание спаѓаат и Петнаесетте свештеномаченици од Тивериопол (Струмица). Во Службата за нив се

Read more

Фестивалот „Џифони патува“ два дена во Струмица

По завршувањето на Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ во Скопје, продолжува патувачкиот дел во помалите градови низ Македонија насловен „Џифони патува“. На 14

Read more

Пијано рецитали на Арда Мустафаоглу во Прилеп и во Струмица

Утре (петок 26 октoмври, во ликовниот салон на НУЦК „Марко Цепенков”со почеток во 19.00 часот, пијанистот Арда Мустафаоглу ќе се престави пред прилепската публика.

Read more