На денешен ден: Починал Вилијам Шекспир

На денешен ден (23 април 1616 година) во Стратфорд на Ејвон умрел Вилијам Шекспир, англиски драмски поет и артист. Се смета за еден од

Read more

Воен херој и таткото на американската коњаница всушност бил жена

Направената ДНК-анализа покажува дека херојот на Американската војна за независност Казимир Пуласки бил жена или интерсексуална личност по раѓање, според документарниот филм, емитуван во

Read more

WWW го прослави 30-от роденден: Не сакавме ваков интернет

На зрела возраст од 30 години и користен од половина од планетата, World Wide Web (Светската глобална мрежа) се соочува со растечки проблеми како

Read more

Кардиолозите тврдат дека попладневниот одмор го намалува крвниот притисок

Спиењето попладне е поврзано со намалување на крвниот притисок и намалување на ризикот од срцев удар и други кардиоваскуларни болести, покажуваат податоците презентирани на

Read more

Започна продажбата на билетите за Евровизија

Продажбата на билетите за Евровизија започна синоќа, соопштија организаторите во Тел Авив. Почетокот на продажбата е закажан за 19 часот по македонско време. Најниската

Read more

Британски научници ја снимиле бојата на смртта

Научници од британскиот Универзитет на Лондон тврдат дека ја снимиле бојата на смртта, а тоа е сината, објави списанието „Плос бајолоџи”. Раководителот на проектот,

Read more

Научници утврдиле: Не е важна должината, туку колку често се оди на одмор!

Според научни истражувања објавени во списанието „Студии за среќата“, постои совршена должина на одмор кој има максимален благотворен ефект врз здравјето и благосостојбата на

Read more

Што сакаат патниците да имаат на долгите авионски летови?

Авиокомпанијата Квантас направи анкета околу тоа што патниците би сакале да има на нивните долги авионски летови. Некои од поинтересните предлози се велосипед за

Read more

Мажите изложени на загаден воздух, имаат проблеми со машкоста

Мажите кои што живеат во близина на прометни сообраќајници и се поизложени на загаден воздух, имаат поголем ризик од проблеми со epeкцијa и неплодност,

Read more

Креирани панталони кои се отпорни на оган

Брендот „Волебак“ креирал панталони кои чинат 645 долари и тврди дека се дизајнирани да траат 100 години. Од компанијата велат дека пантолоните се толку

Read more