IN MEMORIAM: Почина режисерот Златко Славенски

Денес, (понеделник, 8 април 2019) почина истакнатиот македонски театарски режисер и професор на ФДУ, Златко Славенски, на 53 годишна возраст. Магистар Златко Славенски, беше

Read more

Краткиот филм „Човекот со чудна навика…“ на фестивал во Египет

Краткометражниот игран филм „Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава“ на режисерот Вардан Тозија ќе биде прикажан во официјална конкуренција

Read more

Манчевски во жирито на Венецискиот фестивал

Режисерот Милчо Манчевски е дел во жирито на престижниот Филмски фестивал во Венеција. Годинава фестивалот го има своето 69-то издание. Најуспешниот македонски режисер Милчо

Read more