„Медена земја“ ќе биде македонски кандидат за Оскар

Филмот „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, следната година ќе биде македонскиот кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален

Read more

Лејди Гага на Оскарите во придружба на менаџерот

Лејди Гага на вечерашната церемонија на доделување на филмските награди Оскар, ќе биде придружувана од нејзиниот долгогодишен менаџер Боби Кембел. Таа е номинира за

Read more

Вечерва се доделуваат Оскарите

Во Долби театарот во Лос Анџелес вечерва ќе биде одржана 91. церемонија за доделување Оскари, награда на американската Академија на филмски уметности и наука.

Read more

„Квин“ ќе настапат во живо на годинешните Оскари

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска рапсодија“,

Read more

Актерот Кевин Харт ќе ги води Оскарите за 2019та

 Американскиот комичар Кевин Харт, ќе ја води церемонијата за доделување на наградите Оскар за 2019 година, соопшти актерот на Инстаграм. Церемонијата ќе се емитува

Read more