Прогласени се најдобрите македонски филмски автор, актер и работник на „Златна рамка“

Првото издание на “Златна рамка” започна со обелоденувањето на овогодинешните добитници на почесни награди кои ги доделува Друштвото на филмски работници на Македонија. Филмските

Read more

Женска доминација на годинешните Греми

Ноќеска во Лос Анџелес беа доделени најпрестижните музички награди Греми на кои најголеми победници се Карди Би, Маскгрејвс и Лејди Гага. Карди Б (26)

Read more

„Боемска рапсодија“ и „Зелената книга“ доминираа на годишнешните Златни глобуси

Во Лос Анџелес синоќа беа доделени традиционалните награди Златен глобус, втора по важност филмска награда, веднаш по Оскарите. Златен глобус е американска филмска награда

Read more

Наградени на меѓународниот стрип конкурс „Велес 2018“

Стрип центарот на Македонија со седиште во Велес ги објави имињата на победниците на меѓународниот стрип конкурс, кои ќе бидат врачени на 16-от по

Read more