Концерт на The Man во МКЦ

Денеска (29 март, петок), во Младинскиот културен центар во Скопје од 20:00 часот, ќе се одржи концерт на музичките групи THE MEN и Нова Генерација.

 

THE MEN доаѓаат од културниот центар на светот, Бруклин – Њујорк, и важат за едни од најценетите пост панк бендови на денешницата. Во Скопје доаѓаат во рамките на европската турнеја на која го промовираат својот нов, четврти албум по ред NEW MOON.

Бендот е формиран во 2008 година од страна на  Nick Chiericozzi, Chris Hansel и Mark Perro, а пред да им се приклучи и тапанарот Rich Samis зад себе веќе имаа два одлични студиски албуми, We Are The Men и Immaculada. Подоцна се случува и третиот ултра успешен Open Your Heart албум, кој го издаваат за една од најценетите нови издавачки куќи Sacred Bones Records (Zola Jesus, Moon Duo, The Fresh & Onlys, Wymond Myles, Woods…).

Критиката одлично го прифати албумот и го оцени натпросечно (9/10 spin, 8.5/10 Best New Music pitchfork.com, 4.5/5 sputnikmusic.com, 4/5 consequenceofsound.net, 4/5 allmusic.com, 4/5 guardian.co.uk, 4/5 slantmagazine.com). Четвртиот албум New Moon излезе на 05 март 2013, повторно за Sacred Bones Records.

Реално, ова е еден од најсвежите бендови кои го посетуваат нашиот главен град во 2013 и топло ви препорачуваме да го проследите овој концерт. Како локална поддршка ќе настапат скопските нови деца Нова Генерација. Бенд кој е директно инспириран од старите американски хардкор и треш бендови како Black Flag, MDC, Minor Threat, Bad Brains, D.R.I, Suicidal Tendencies.

Ова е прв од низата настани кои ќе се оддржат како најава за престојниот ЗДРАВО МЛАДИ фестивал, кој е закажан за 17-ти мај во МКЦ.

You May Also Like