Дневни настани од манифестацијата „Топол културен бран“

Дневни настани во рамките на манифестацијата „Топол културен бран“ која се одвива низ цела македонија секое лето…

topol_kulturen_bran_1

Дојран, Берово, Ресен и Градот на културата за 2014 година Крушево, се општините кои заедно со Министерството за култура ја отпочнаа реализација на проектот „Културно лето, културна зима“ кој ќе создаде предуслови за развој на севкупниот туристички сектор во државата.

Овие општини кои имаат големи туристички потенцијали ќе им овозможат на граѓаните и на туристите од регионот да уживаат во богата културно-уметничка програма во текот на летото.

Во Крушево градот на културата за 2014 година во тек е манифестацијата „10 дена Крушевска Република“ и Летниот саем на книгата кој ќе трае се до 15 август. На саемот во Домот на културата „Наум Наумовски-Борче“ освен промоциите на повеќе книги од познати автори посетителите ќе можат да се дружат и со младите писателки Елена Христова и Ирена Блажевска.

Вечерта пак е резервирана за концертот на познатиот естраден уметник Миле Кузмановски кој ќе се одржи во 21 часот на градскиот плоштад во Крушево.

Во Домот на културата утревечер (6.8.2014) со почеток во 20.30 часот граѓаните и посетителите на Крушево ќе можат да уживаат во класичната музика. Во рамки на вечерта на оперски дуети насловена „ Љубовни приказни“ ќе настапат сопранот Билјана Јосифов и тенорот Дарко Нешовски во пијано придружба на Милан Јанкуловски

You May Also Like