Christian Prommer со својот Drummlesson бенд во Сектор 909

Вечер (петок, 6 јули) на полноќ во клубот Сектор 909 настапува германскиот диџеј, продуцент и перкусионист Christian Prommer.

Во Скопје тој доаѓа со тричлен бенд меѓу кои е и Kelvin Sholar, еден од најпознатите клавијатуристи во Европа. Kelvin Sholar во својата кариера има нaстапи со безброј артисти меѓу кои QTip, Carl Craig и Stevie Wonder.

Кариерата на Промер започнува во 2007мата кога за првпат ги спојува џез корените со неговата љубов кон денс музиката и електрониката и го составува Drummlesson Band со кој го креираат Drumlesson Vol.1, албум со џез преработки на најпознатите tehno и housе класики.

На првото издание тој преработува класики како Ame – Rej, Derrick May – Strings Of Life, Kraftwerk – Trans Europa Express , Josh Wink – Higher State Of Consciousness , Daft Punk – Around The World за што добива одлични критики и рецензии од самите артисти на овие траки.

Албумот е издаден на Sonar Kollektiv, издавачката куќа на Jazzanova со кои тој во минатото соработува исто како и со DJ Hell, Kruder & Dorfmeister и бележи изаднија за Compost, K7 и International Deejay Gigolo.

Во 2010тата го издава и Drumlesson Vol.1 со преработки на траки како Aril Brikha – Groove La Chord, Rolando – Jaguar, Laurent Garnier – Acid Eiffel, Jean-Michel Jarre – Oxygene Part IV и само го продилжува успехот од претходното издание и го обиколува светото со концертни настапи.

Забавата започнува на полноќ,  а како загревање пред Christian Prommer ќе настапи скопскиот диџеј Базел.

You May Also Like