Три премиери во кино Милениум

Утре (четврток, 13 февруари) во киното Милениум премиерно ќе бидат прикажани 3 нови наслови: српскиот „Монтевидео, се гледаме“, најновиот филм режиран од оскаровецот Џорџ Клуни „Чувари на наследството“ како и одличната „Зимска Приказна“, режирана од уште еден оскаровец Акива Голдсман.

MonumentsMan(Foto)

Чувари на наследството (The Monuments Men)- премиера 13.02 четврток

Режија: George Clooney

Сценарио: George Clooney, Grant Heslov

Улоги: George Clooney, Mat tDamon, Bill Murray, Cate Blanchett, John Goodman
Траењенафилмот: ‘118
Жанр:Акција / Биографски/ Драма

Базиран на вистинска приказна, „Чувари на наследството“ е филм кој ја раскажува приказната за најголемата потрага по отуѓени скапоцености во историјата.
„Чувари на наследството“ е акциона драма која го следи специјалниот воен Вод од втората светска војна во неговата акција за спасување уметнички дела украдени од Наци-крадците и нивно враќање на вистинските сопственици.

 

Монтевидео, се гледаме! (Montevideo, vidimo se!)- премиера 13.02 четврток

Режија: Dragan Bjelogrlic

Сценарио: Dragan Bjelogrlic, RankoBožic, Dimitrije Vojnov

Улоги: Miloš Bikovic, Petar Strugar, Armand Assante, Viktor Savic, Elena Martinez, Branko Ðuric, Predrag Vasic,
Траењенафилмот: ‘141
Жанр:Авантура / Спорт / Комедија

Вториот дел од екранизацијата на приказната за фудбалската репрезентација на Југославија (учесник на првото светско првенство во 1930 година), го носи насловот „Монтевидео, се гледаме!“.
Инспириран од вистинската приказна за тогашната југословенска фудбалска репрезентација, вториот дел од филмот продолжува да го следи патот на тимот преку Атлантикоти самиот настап на првенството, каде прв противник е главниот фаворит за освојување на титулата – Бразил.
Водени од чист ентузијазам, заедништво и желба за успех, главните јунаци Тирке, Моша, Јакша и останатите членови на екипата, влегуваат во светската фудбалска историја, освојувајќи го 3 место на првото официјално светско првенство. Тие стануваат вистински херои…

 

 

Зимска Приказна (Winter’s Tale)- премиера 13.02 четврток

Режија: AkivaGoldsman

Сценарио: AkivaGoldsman, MarkHelprin

Улоги: ColinFarrell, JessicaBrownFindlay, RussellCrowe
Траењенафилмот: ‘118
Жанр:Драма / Фантазија / Мистерија

Њујорк е обвиен во Арктички ветрови, темни ноќи и бели светла, живот се развива во несекојдневна кошница на имагинацијата… Мистериозен крадец влегува во куќата на една млада девојка, која умира на неговите раце. Кога ќе открие дека има дарба за реинкарнација, дава се од себе да ја спаси…

Montevideo(Foto)

You May Also Like