Програма на Пиволенд 2014

На неколку недели (20-24 август) од почетокот на овогодинешното издание на фестивалот Пиволенд, организаторите ја објавија музичката програма за сите пет дена, колку што ќе трае овој фестивал.

pivolend 2014

И оваа година под мотото 100 проценти македонски бренд, Пиволенд им дава голема поддршка на македонските артисти и македонската музичка сцена. На едно место, публиката ќе има можност да ужива во легендите на македонската музика- Леб и Сол, Мизар, Селимова- Желчевски, популарните поп изведувачи Влатко Лозановски, Тијана Дапчевиќ, Тамара Тодевска, Димитар Андоновски, Тајзи како и неизбежните цареви на ноќните свирки Бени и Нон Стоп, Жаре Бербер, Дани Димитровска, Бета Хаус,  Тумбао Салса Бенд , Тони Михајловски и Скандал Састаф  како и алтренативните бендови од македонскиот андерграунд- Д Џон, Смат, Сиз, К.У.Р(Културно Уметнички Работници), Хроматик Поинт и Брука. Веќе по традиција, за љубителите на електронската музика и хип хопот, ќе настапуваат Дј Славе и Галактик Експлорерс.

За атмосферата да биде што поразиграна ќе се погрижат и МВП од Белград, како и реге составот Јосип А Лисац од Нови Сад.  Од организацијата најавуваат уште неколку изненадувања за кои што сепак е се уште рано да бидат откриени.

 

Среда

–        Астероид Б 612

–        Хроматик Поинт

–        Бени и Нон Стоп

–        Леб и Сол

–        Д Џон

Четврток

–        Фреш ( Победници на конкурсот за млади бендови)

–        К.У.Р ( Културно Уметнички Работници)

–        СИЗ

–        СМАТ

–        Тијана Дапчевиќ

–        МВП ( СР)

–        Мизар

Петок

–        Фреш ( Победници на конкурсот за млади бендови)

–        Пука Банд Брука

–        Тумбао Салса Бенд

–        Тајзи

–        Тамара

–        Дј Славе

–        Галактик Експлорерс ( Дј Кокс)

Сабота

–        Фреш( Победници на конкурсот за млади бендови)

–        Димитар Андоновски

–        Трибјут 2 Пинк Флојд

–        Дани Димитровска

–        Јосип А Лисац

–        Жаре Бербер

Недела

–        Бански Старчета

–        Селимова-Желчевски

–        Влатко Лозановски- Лозано

–        Бета Хаус

–        Тони Михајловски и Скандал Састаф

You May Also Like