Cinedays – ден петти

Денес, (понеделник 14 ноември 2011 година) на програмата на СИНЕДЕЈС, ќе може да проследите:

Кино МИЛЕНИУМ

15:00 – Beli Lavovi – Lazar Ristovski (репризно прикажување)

Фестивали/Festivals:

Antalya Golden Orange FF 2011, Pula FF 2011

Содржина:

Бели лавови е приказна за луѓето, за интелектуалците кои сè потешко се снаоѓаат во овие тешки времиња, па се принудени на работи и нешта кои никогаш претходно не би ги работеле. Оперската пејачка Бела пее оперски арии по домовите. Филмскиот режисер Груја, наместо филмови, снима свадбии погреби. Филозофот Баки е ноќен чувар. Главниот актер Диле има желба да промени нешто. Притиснат од своите соништа за подобар и поправеден живот, и поттикнат од приказните за работниците, селаните и чесната интелегенција кои нема кој да ги поведе кон подобар живот, Диле одлучува да ги преземе работите во свои раце.

17:30 – Habemus Papam‘102 Nanni Moretti (репризно прикажување)

Фестивали/Festivals:

Cannes FF 2011 (Nominated for ‘Palme D’Or’ award), Karlovy Vary IFF 2011, Toronto IFF 2011,

Chicago IFF 2011

Содржина:

Новоизбраниот Папа доживува криза во самодовербата и се чувствува неспособен да ја преземе должноста, сето тоа покривајќи го со хумор. Мишел Пиколи го игра Кардиналот кој од прибран и замислен, станува невротичен Папа кој страда од немир и неспокој при работата. Психоаналитичарот Moretti е донесен за да му помогне, но за нив двајца е многу тешко да комуницираат покрај толку претпоставени од Ватикан кои го слушаат нивниот разговор и кога неговите сексуални копнежи и фантазии се забранети. Надвор од палатата, на плоштадот Свети Петар, илјадници католици се желни да го слушнат новиот лидер, додека внатре во просториите, кардиналите играат најразлични друштвени игри и вежбаат на велосипед.

20:00 –The Turin Horse ‘146 Bela Tarr

Големиот унгарски режисер, Бела Тар, со филмот освојувач на Сребрената Мечка на БЕРЛИНАЛЕ, 2011

Фестивали/Festivals:

Berlin FF 2011 (Nominated for ‘Golden Berlin Bear’ award by International Jury),

Toronto International FF 2011, Melbourne 2011 IFF (International Panorama), New York FF 2011

Содржина:

Во Торино во 1889 година, Ниче ги зафрла своите раце врз коњот кој ја управува кочијата, а потоа ја губи свеста и умот. Некаде во некое село: еден фармер, неговата ќерка, кочија и еден стар коњ. Надвор се подготвува олуја со силен ветар.

22:30 – Once Pone Time in Anatolia ‘150 Nuri Bilge Ceylan

Според многумина јавност: “ФИЛМОТ КОЈ ТРЕБАШЕ ДА ПОБЕДИ ВО КАН!!!”

Фестивали/Festivals:

Academy Award 2011 (Nominee for Best Foreign Language Film), Asia Pacific Screen Awards

2011 (Nominated for Best Film),

Toronto IFF 2011, Cannes IFF 2011, BFI London IFF 2011, Sarajevo FF 2011

Содржина:

Животот во мал град е сличен со патување низ степите: чувството дека нешто „ново и критичари, и секако според мислењата на филмската различно” би се открило позади секоја височинка, но секогаш непогрешливо слично, смалувајќи, губејќи или влечејќи монотони патишта…

Кино ФРОСИНА

14:00 – Black field ‘106 Vadis Manirakis (репризно прикажување)

Фестивали/Festivals:

Karlovy Vary, Puchon, Chicago, Palm Springs (New Voices/New Visions), Miami (In Compeition),

Seattle

(Contemporary World Cinema), Sevilla FF (Silver Girandillo), Hellenic Film Academy

Соджина:

Дејството се случува во Грција во 1654 год. Сериозно повреден јаничар пристигнува во манастир и калуѓерките се грижат за него. Сестра Анти се заљубува во него и му помага да избега. Централниот фокус на филмотне паѓа на историскиот контекст, туку е извлечен од врската на двата главни лика, и пред сè, желба за слобода и идентитет на младата сестра Анти. Навидум тивка, сестра Анти крие неочекувана тајна и открива дотогаш незнајни желби што ќе ја доведат до радикален поглед кон себеси.

16:30 – 2 sunny days ’78 Ognen Svilicic (репризно прикажување)

Фестивали/Festivals:

Utrecht FF 2010, Sofia IFF 2011, Cottbus FF 2010, Warsaw FF 2011, Pula FF 2010, FEST 2011

Содржина:

Мартина и Петар се сопружници кои сè повеќе се оддалечуваат еден од друг. Доаѓаат на хрватското крајбрежје да се помират со нивните разлики и повторно да ја стекнат близината што некогаш постоела помеѓу нив. Но, тие се на пат да доживеат одмор што ќе биде далеку од мирен и интимен.

19:00 – Eighty Letters ’75 Vaslav Kadrinka

Фестивали/Festivals:

Berlin FF 2011 (‘Forum program’ Nomination for the Best First Feature Film), Cannes FF 2011

Market Screening

Содржина:

Приказната се случува во Чехословачка во 1987 год. Таткото пребегнува во Англија, а мајката и синот планираат да ја напуштат татковината и да му се придружат. Филмот се раскажува низ очите на четиринаесетгодишното момче, неговиот истоштен, измачен поглед, без превезот на искуството и намерите на денот. Неговата мајка од ден на ден поминува во сè позафатена и побрза дневна рутина. Тој се внесува во истата таа животна рутина, но мајката мора да дејствува сама за да успее во нивното фамилијарнообединување.

21:30 – Club of Losers ‘105 Tolga Ornek

Фестивали/Festivals:

International Adana Golden Boll FF 2011

Содржина:

Каан и Мате, водители на радио емисија од 1990 година, под наслов “Kaybedenler Kulübü” („Клуб на губитници”), почнуваат да се справуваат со големи предизвици во нивното секојдневие откако нивната емисија станува голем хит. Каан ја запознава Зејнеп, девојка од неговите соништа, но нивната врска ќе биде изложена на голем притисок откако радио емисијата ќе почне да поттикнува контрoверзија и да привлекува сè поголем број обожаватели од секој сегмент на истанбулското општество.

Кинотека

17: 30 – Somer Vorm Balkon – Andreas Dresen

Содржина:

Трагикомичниот филм на Андреас Дрезен се фокусира на две жени и нивната секојдневна пожртвуваност во текот на едно лето во Берлин. Кетрин, самохрана мајка без работа и Нике, медицинска сестра, се најдобри другарки кои живеат заедно. Иако секогаш грешат при изборот на мажи, тие сè уште се во потрага по среќа и не ја губата смислата за хумор. Двете пријателки поминуваат многу ноќи на балконот, пиејќи и разговарајќи.

20:00 – Tutta la vita davanti – Paolo Virzi

Содржина:

Маките и страдањата на неодамна дипломираната девојка во светот на привремено вработување. Образованата, љубопитна и љубезна Марта наоѓа работа во кол-центар што рекламира футуристички апарат за домаќинство. Во овој бизарен нов свет таа мора да се соочува со модерни телефонистки, возбудени агенти, мотивациски игри, корпорациски џинглови, бонуси, аплаузи и самонанесени групни казни. Чудесно зајадлив, комичен поглед на современото општество, гледан низ изненадените, вџашени очи на една млада жена филозоф.

Рамстор

14:00 – Lourdes ’96 – Jesika Hauser

Фестивали/Festivals:

Venice Film Festival 2009 (Nominated for Golden Lion)

Содржина:

Со намера да ја избегне сопствената изолираност од светот, Кристин,која е врзана за својата инвалидска количка, прави голема животна промена кога одлучува да замине во Лурд, важен центар за аџилак на Пиринеите.

16:00 – Here And There ’85 – Darko Lungunov

Фестивали/Festivals:
FEST 2009, Japan IFF 2009, Indianapolis IFF 2009

Содржина:
Роберт е депресивен, средовечен њујорчанец избркан од неговиот стан. Тој го ангажира Бранко, млад имигрант од Србија, кој со својот камион им помага на луѓето при преселби, да му помогне да се пресели од неговиот стан. Бранко сака неговата девојка Ивана, која живее во Србија, да му се придружи во САД и да живеат заедно, но невозможно е Ивана да добие виза.

МУЗИЧКИ ДОКУМЕНТАРНИ ФИЛМОВИ

Во рамките на музичката програма, ќе го прикажеме филмот: “Bassweight” во режија на Suridih Hassan. Веднаш по филмот, имаме настап на артистот од Луксембург, Sun Glitters.

Проекцијата на филмот и концертот се во ноќниот клуб БАЛЕТ, почетокот на проекцијата е во 22:00 часот, а потоа, концертот започнува во 23:00 часот.

Влезот е бесплатен.

 

You May Also Like