Детоксикација: Исфрлете го шеќерот од вашиот организам за само 3 дена

Зголемените количини на шеќер се штетни за организмот, тоа е нешто кое го знаеме. Но, она што не знаеме е дека повеќето намирници и продукти кои ги јадеме во текот на денот, содржат шеќер.

Нашето тело го трансформира шеќерот во енергија, а неискористените делови ги претвора во масти, што предизвикува зголемување на телесната тежина.

Иако е речиси невозможно да се заобиколи шеќерот во секојдневната исхрана, обидете се да издржите тридневна детоксикација, со која ќе го елиминирате вишокот шеќер од телото.

Покрај тоа, овој тип на исхрана е здрав и ги содржи сите потребни хранливи материи за квалитетен живот, така што можете да го повторувате често (или воопшто да не прекинувате).

Тридневната детоксикација за исфрлање на шеќер од телото се состои од внимателен избор на храна. За време на детоксикација, вклучете овесни снегулки, риби, ореви, пилешко, зеленчук, јогурт или кефир во храната.

Не постои јасно пропишан план за исхрана за овие 3 дена. Потребно е само да се избегне шеќерот (дури и овошјето)!

За појадок, јадете овесна каша со јогурт. За ручек, пилешко на скара и салата по ваш избор.

Подгответе ја својата омилена риба со блитва.

Пијте вода и незасладени чаеви во текот на денот.

Пожелно е да се исфрли дури и кафето, но можете да си дозволите едно незасладено кафе дневно.

You May Also Like