Концерт на Зоран Предин и Дамир Кукурузовиќ во Битола

Центарот за култура Битола, МКЦ Битола и Порта Џез се организатори на концертот на Зоран Предин и Дамир Кукурузовиќ бенд. Концертот ќе се одржи денеска (5 јуни, четврток) во Големата сала во Центарот за култура.

 

zoran_predin_i_damir_kukuruzovic_bitola

Зоран Предин е пејач, композитор, текстописец и кантавтор, најпознат како фронтмен на групата Lačni Franz, којашто ја формираше во 1979 година, една од најзначајните и најуспешните во некогашна Југославија. Во својата богата кариера има објавено 34 албуми од различни музички жанровиКомпонирал музика за театар, филм и ТВ серии.

Дамир Кукурузовиќ е еден од најдобрите европски џипси-џез гитаристи, а воедно и голем негувач на богатото музичко наследство на Џанго Рајнхард. Неговиот музички интерес е фокусиран на гитарата и на големата љубов кон џезот. Зоран и Дамир создадоа исклучително возбудлива концертна програма што опфаќа неколку заеднички авторски композиции, потоа џипси-свинг стандарди, како и пресек на најголемите хитови на Предин.

You May Also Like