Програма на Скопје филм фестивал 2012 (19-27 април)

Скопје филм фестивал 2012 ќе се одржи од 19-27 април, во Кино Милениум и Кинотека на Македонија. Собирно место за вонфестивалски активности, кафе Дамар, во  Старата чаршија. Ќе бидат организирани средби со македонските автори и секојдневни забави по завршување на филмската програма.

Филм за отварање на фестивалот

RESTLESS / Вознемирен
USA 2011
Режија: Gus Van Sant
Улоги: Mia Wasikowska, Henry Hopper
Фестивали: Кан, Торонто

 

Филм за затворање на фестивалот

The Woman who Brushed off her Tears /Жената што си ги избриша солзите
Maкедонија, Германија, Словенија, Белгија, 2011
Режија: Teona Strugar Mitevska
Улоги : Victoria Abril, Labina Mitevska, Jean Marie Galey
Фестивали: Берлин

 

ГЛАВНА ПРОГРАМА

WE NEED TO TALK ABOUT KEVIN/ Мораме да разговараме за Кевин
United Kingdom/ USA 2011
режија: Lynne Ramsay
Улоги : Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller
Фестивали: Кан, Лондон -најдобар британски филм, најдобар филм на фестивалот,
Торонто, Талин-награда за режија

SUPERCLASICO/Суперкласико
Denmark 2011
Ole Christian Madsen
Paprika Steen, Anders Frithiof August
Фестивали : Торонто, Солун

THE RAID/ Рација
Indonesia/USA 2011
Режија :Gareth Evans
Улоги : Iko Uwais, Ananda George
Фестивали : Санденс, Стокхолм, Торонто, Требека, Даблин
Награда од публика на фестивалите во Торонто и Даблин

THE RUM DIARY/Дневник на опивањето
USA 2011
Режија: Bruce Robinson
Улоги : Johnny Deep, Aaron Eckhart, Michael Rispoli
Фестивали: Остин, Сиетл

THE FAIRY/Самовила
France, Belgium 2011
Режија: Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy
Улоги : Dominique Abel, Bruno Romy, Fiona Gordon, Philippe Martz
Фестивали: Кан, Стокхолм, Мелбурн

Жучко: Приказна за Радивој Корач
Србија 2011
Режија: Гордан Матиќ
Улоги: Владимир Алексиќ, Катарина Радивoјевиќ
Фестивали: Главна награда за режија во Палермо

 

АВТОРСКИ ФИЛМ

UFO in her Eyes/ НЛО во нејзините очи
Germany 2011
Режија: Hiaolu Guo
Улоги: Shi Ke, Udo Kier
Фестивали: Торонто, Гетеборг

BLUE BIRD/Сина птица
France/Belgium 2011
Режија:Gust Van den Berghe
Улоги : Bafiokadié Potey, Téné Potey
Фестивали : Кан, Торонто, Карлови Вари

JESS+MOSS/Џес + Мос
USA 2011
Режија: Clay Jeter
Улоги: Marie Coleman, Donald Fleming
Фестивали: Санденс, Сиетл

CHICKEN WITH PLUMS/ Пилешко со сливи
France, Belgium, Germany 2011
Режија: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Улоги : Mathieu Amalric, Edouard Bae
Фестивали: номинација за златен лав во Венеција, Торонто, Лондон…

WIND OVER LAKE/Ветер преку езерото
United Kingdom 2011, 34 min
Режија: Jeorge Elkin
Улоги : Katrina Bryan, Julie Candler
Најдобар филм на Клермонт- Феранд фестивалот

 

ГАЛА ПРОЕКЦИИ

JANE EYR/ Џејн Ејр
England 2011
Режија: Cary Joji Fukunaga
Улоги: Mia Wasikowska, Michael Fassbinder, Jamie Bell
Фестивали : номинација за Оскар, Карлови Вари, Сараево

THE IDES OF MARCH/ Мартовски иди
USA 2011
Режија:George Clooney
Улоги: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymor
Фестивали: Венеција, Лондон

J.EDGAR/ Џ.Едгар, USA 2011
Режија: Clint Eastwood
Улоги: Leonardo DiCaprio, Naomi Watts, Armie Hammer

TRISHA /Тришна
United Kingdom 2011
Режија: Michael Winterbottom
Улоги: Freida Pinto, Riz Ahmed,
Фестивали: Торонто, Лондон

HARA –KIRI: Death of a Samurai/ Хара-Кири: Смртта на самурајот
Japan, 2011, 3D
Режија: Takashi Miike
Улоги: Koji Jakusho, Hikari Mitshusima
Фестивали : Кан, Лондон,Стокхолм

 

ДОКУМЕНТАРНА ПРОГРАМА

George Harrison: Living in a Material World/ Џорџ Харисон: Живеејќи во материјален свет
USA 2011
Режија :Martin Scorsese
Улоги :Terry Gilliam, Eric Idle, Paul McCartney
Фестивали :Стокхолм, Њујорк

Marina Abramovic: The Artist is Present
USA 2012
Режија :Matthew Akers
Улоги : Marina Abramovic,Ulay
Фестивали: Санденс, награда од публика Берлин

Chemical Brothers: Don’t Think, 2012
Japan, United Kingdom
Режија: Adam Smith

 

МАКЕДОНСКА ПРОДУКЦИЈА

BREAKING THE CIRCLES /НЕДОВРШЕНА ПРИКАЗНА

19 min., 2012

Режија :Наум Михајловски

Улоги: Верица Недеска, Павел Резничек

Милена, успешен фотограф од Македонија решава да ја посети Прага и да го изненади својот таен љубовник. Наместо топло добредојде, Милена се соочуваат со празнотијата на градот. Најголемиот дел од времето таа е сама, размислува за нивната врска и го чека мистичниот љубовник да се појави. Градот полека ја тера на едно параноично патување во кое е принудена да се соочи со најголемите желби и стравови. Нејзиниот живот се врти во круг. Сама и очајна, решава да го прекине кругот.

 

The End of the World/ Крајот на светот, 20 min.

Режија: Јани Бојаџи

Улоги: Мето Јовановски, Владо јовановски, Горан Илиќ

Во време на голема суша, татко и син, барајќи вода со дрвен чатал еден ден ќе налетаат на електричен кабел кој ги напојува Ѕвездите и Месечината. Ќе го пресечат кабелот и ќе го угаснат небото!

 

Metoh/ Метох, 19 мин.

Режија:Стојан Вујичиќ

Дваесетминутниот документарен филм “Метох” зборува за радоста, едноставноста и за љубовта кон бога, прикажувајќи дел од секојдневието на македонската монашка заедница. Тој раскажува и за мотивите кои инспирирале некои од нејзините членови да ја донесат одлуката за замонашување, како и за изработката на едно ретко ракоделие – епископските капи, попознати како митри, кои се прават во женскиот манстир “Свети Ѓорѓи Победоносец” во село Рајчица, покрај Дебар. Филмот е сниман и во познатиот бигорски манастир “Св. Јован Крстител”. Терминот метох означува имот во владение на некој манастир, а манастирот во Рајчица , каде е реализиран најголем дел од документарецот, е метох на славниот бигорски манастир.

Филмот учествуваше на рускиот филмски фестивал “Златен витез”.

 

Reddakh/ Редак, 30 min.

Режија: Владимир Митревски – Ѓуле

Филмот е приказна за Душан Караџовски, млад човек на возраст од 31 година, кој е страсен играч на видео игри. Неговиот живот драстично ќе се смени кога во 2005 година, неговата мајка ќе западне во огромни финансиски долгови. Таа е всушност измамена од нејзина пријателка, за огромна сума на пари, за кои таа се има позајмено од лихвари и за кои има земено кредити. Нивните проблеми кулминираат кога луѓето почнуваат агресивно да ги бараат парите кои се позајмени од нив.

Поради големите проблеми, Душан ги прекинува сите контакти со неговите пријатели, обидувајќи се да ги реши истите. Во тој период тој започнува да ја игра играта CONQUER ONLINE, обидувајќи се да ги оттргне мислите од актуелните проблеми. Во период од 4 години, тој станува еден од најдобрите играчи на таа игра, во светски рамки. Почнува да заработува пари од играњето, и успева пополека да ги расчисти долговите.

 

Човекот со чудна навика да ме удира со чадор, 15 мин.

Режија Вардан Тозија

 

Zero recycled – Sri Charshy, 2012, 58 мин.

Режија: Александар Станковски
Сценарио: Стефан Шашков, Александар Станковски

Видео запис за неформалната уметничка група Зеро, која во еден момнет од својата виртуелна кариера доби шанса да ја претставува својата света земја пред возвишениот светски уметнички аудиториум собран на веќе едновековната традиционална смотра на уметноста во древниот град Венеција на 54-тото Венцијанско Биенале насловено акко “ILLUMinations”.

Но нештата никогаш не излегуваат според планот а ова посебно важи за потфатите на групата Зеро. И така една формално естетски замислена поставка се претвора во помалку налудничава протагонистите кои во последна инстанца поцнуваат да наликуваат на маратонци кои низ маченички процес стигнуваат до местото на поставката. Тоа се намладиот и најновиот член на Зеро, Горанчо Ѓорѓиевски и неговиот медиски чувар Маршалот. Проаѓајќи низ калијаматис од случки, екстраординарни и апсурдни, тие создаваат една ретка приказна, која случајно или не, е овековечена во овој видео запис.

 

Ретроспектива: Андреј Тарковски

Ивановото детство, 1962

Андреј Рубљов, 1969

Огледало,1975

Фестивал за човекови права Барселона: Претставување на наградени филмови од фестивалот.

 

Presumed Guilty / Виновен под претпоставка
документарен филм, Мексико, 2008
Newen Mapuche: The Force of the People from the Land /Невен Мапуче: Силата на луѓето од земјата
документарен филм, Чиле, 2011

 

The Other World /Другиот свет
краток игран филм, Шпанија, 2011
Режија: Раи Ферандез (Rai Fernandez)

 

Sucumbíos: Land Without Evil / Сукумбиос: Земја без зло
документарен филм, Шпанија, 2011
режија: (Arturo Hortas)

 

Collateral Muder /Колатерално убиство
документарен филм, Исланд, 2011
режија: Кристин Храфинсон, Инги Р. Ингасон (Kristinn Hrafnsson, Ingi R. Ingason)

 

Програма на Кинотека на Македонија во соработка со Холандска амбасада: Холандски документарни филмови

DUTCH LIGHTS Art& Culture/ Холандска светлина: уметности и култура
документарен филм, Холандија, 2011
Режија: Пјетер Рим Де Крон (Pieter Rim De Kroon)

Black Diamond/Црн дијамант
документарен филм, Холандија, 2010
Режија: Саскиа Вредевелд (Saskia Vredeveld)

Position Among The Stars: Current Affairs /Место меѓу ѕвездите
документарен филм, Холандија/Индонезија, 2010
Режија: Леонард Ретел Хелмрих (Leonard Retel Helmrich

ДРУГИОТ СВЕТ (The Other World /El Otro Mundo)
краток игран филм, Шпанија
2011, 9 мин., колор, ДВД.
Режија: Раи Ферандез (Rai Fernandez)

Things That Matter/Битни нешта
докуменатарен филм, Холандија, 2011
Режија: Франс Бромет (Frans Bromet)

Visions/Визии
документарен филм, Холандија, 2010
Режија: Хенк Госенс (Henk Goossens)

Meet the Fokkens /Запознајте ги Фокенови
документарен филм, Холандија, 2011
Режија: Габриел Провас, Роб Шродер (Gabrielle Provaas, Rob Schroder)

Gozaran – Time Passing/Гозаран – Минување на времето
документарен филм, Холандија/Германија, 2011
Режија: Франк Шефер (Frank Scheffer)

Mont-Age /Монтажа
документарен филм, Холандија, 2011
Режија: Зоот Деркс (Zoot Derks)

Justice for Sale /Правдата на продажба
докуменатрен филм, Холандија, 2011
Режија: Фемке ван Велцен, Илсе ван Велцен (Femke van Velzen, Ilse van Velzen)

Paradiso: An Amsterdam Stage Affair/ПАРАДИЗО
документарен филм, Холандија, 2011
Режија: Јероен Берквенс (Jeroen Berkvens)

 

ЈАПОНСКИ ФИЛМ Во соработка со Јапонска амбасада

Woman of the Mist /Жена од магла
игран филм, Јапонија
1936, 111 мин., црно-бел, 35 мм.
Режија: Хеинозуке Гошо
Улоги: Тошико Изука, Шин Токудаиџи, Чоко Ида

The Young Women of Izu/ Младите девојки од Изу
игран филм, Јапонија,1945
режија: Хеинозуке Гошо (Heinosuke Gosho)
улоги: Реикичи Кавамура, Мицуко Миура, Момоо Шимото

The Tale of Genji /Приказна за Генџи
игран филм, Јапонија, 1951
Режија: Козабуро Јошимура
Улоги: Казуо Хасегава, Мичијо Когуре, Мачико Кјо

Why not?/Зошто да не?
игран филм, Јапонија, 1981
Режија: Шохеи Имамура
Улоги: Шигеру Изумија, Каори Момои, Масао Кусакари

Love Letter /Љубовно писмо
игран филм, Јапонија, 1985
Режија: Тацуми
Улоги: Кеничи Хагивара, Мицуко Баишо, Кеико Такахаши

Zegen /Зеген
игран филм, Јапонија,1987
Режија: Шохеи Имамура
улоги: Мицуко Баишо, Банг-хо Чо, Јуки Фурутачи

Out of This World /Вон овој свет
игран филм, Јапонија, 2004
Сценарио и режија: Џунџи Сакамото
Улоги: Масато Хагивара, Питер Мулан, Шеј Вигам

You May Also Like