Мајкл Мур: Трамп е последниот американски претседател

Мајкл Мур објави најавен трејлер за неговиот нов документарен филм под наслов „Фаренхајт 11/9“ во кој тврди дека американскиот претседател Доналд Трамп сака да биде доживотен претседател на САД и дека тој е веројатно последниот лидер на најсилната земја во светот.

Филмот е направен како продолжение на неговиот филм „Фаренхајт 09/11“ од 2004 година што се занимава со настаните пред 11 септември 2011 година во која беше прикажана војната на тогашниот претседател на САД против тероризмот, јави Индипендент.

Во најновиот филм, Мур ги сврте броевите за да ја претстави датата на претседателските избори на 9.11 2016 година, што се смета за катастрофа на сличен терористички напад кој го промени светот.

За него Трамп претставува гениј, кој нема намера да ја напушти Белата куќа.

Премиерата на филмот е најавена за 21 септември.

You May Also Like