IN MEMORIAM: Почина актерката Милена Дравиќ

Актерката Милена Дравиќ почина во Белград на 79 години, по тешко боледување, пренесе новинската агенција Танјуг.

Милена Дравиќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки, е родена на 5 октомври 1940 година во Белград. Играше во над сто филмови, а најголемата популарност ја доби во соработка со колегата Љубиша Самарџиќ.

Нејзини најпознати улоги се во филмовите „„Утро“, „Козара“, „Битката на Неретва“, „Работа на одредено време“, „Татко на службен пат“, „Секула повторно се жени“, „Не е лесно со мажите“, „Зона Замфирова“…

Позната е и по култните серии „Театар во куќа“ и „Луд, збунет, нормален“, а со својот трет сопруг и колега Драган Николиќ од 1972 до 1974 година ја водеше популарната шоу програма „Образ покрај образ“.

Милена Дравиќ е добитник на наградата за најдобра споредна женска улога на Канскиот филмски фестивал, на специјалната филмска награда „Златна роза“ на Венецискиот филмски фестивал, како и на најпрестижните српски награди за целокупниот придонес кон југословенската и српската кинематографија.

You May Also Like