Канческа-Милевска се сретна со хрватскиот пијанист Максим Мрвица

Министерката Канческа-Милевска денес го прими во посета хрватскиот пијанист Максим Мрвица во својот кабинет …

02 Kanceska Milevska - MrvicaМинистерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска го прими еминентниот пијанист од Република Хрватска, Максим Мрвица, кој утревечер во Охрид ќе одржи концерт во рамки на 54. издание на „Охридско лето“.

Канческа-Милевска го искажа своето особено задоволство што Мрвица ќе биде еден од звучните имиња кои оваа година ќе го збогатат репертоарот на веќе светски етаблираната манифестација. Таа му посака успешен концерт, како и голем успех во понатамошната кариера.

04 Kanceska Milevska - Mrvica

На средбата министерката му подари фото-монографија „Чудесна Македонија“ во која се презентирани природните убавини и културното наследство на земјата.

Ова ќе биде прв настап на мега-популарниот пијанист пред македонската публика. Неговите концерти претставуваат шаренолика музичка фузија пропратена со специјално осветлување, сценски и видео ефекти.

По настапот во рамките на „Охридско лето“ Мрвица ќе одржи концерти во Пула и Задар.

05 Kanceska Milevska - Mrvica

Максим Мрвица, е роден на 2 Мај 1975 во Шибеник. Од својата деветта година почнал да зема часови по пијано и истата година го одржал својот прв јавен настап. Само три години подоцна го одржал и својот прв концерт. Се запишал на Mузичката академија во Загреб, каде студирал пет години во класата на професорот Владимир Крпан. Исто така поминал една година во конзерваториумот „Франц Лист“ во Будимпешта.

За ЕМИ Класикал има снимено дестина албуми. Првиот негов албум платинест албум „The Piano Player“ е продаден во неколку милиони копии во Малезија, Кина, Индонезија, Тајван, Сингапур и Хонг Конг.

You May Also Like