Авантурата „Лавиринт“ во кината од 18 септември

Приказната за постапокалиптичниот свет на режисерот Вес Бол, “Лавиринт – Невозможно бегство”, во нашите кина пристигнува на 18 септември.

 

Љубителите на мистериозните авантури кои во себе содржат елементи на трилер, ќе имаат можност во новиот трејлер на студиото “20th Century Fox” да видат зошто ова остварување е најавено како едно од најочекуваните во 2014.

Во новиот трејлер се прикажува како на Ледината, опкружена со гигантски Лавиринт преполн со тајни пристигнува Томас (Dilan O’Brajen), на кој му е избришано целосното помнење. Запознава момчиња кои преживуваат во Ледината веќе две години, обидувајќи се да пронајдат начин да побегнат низ Лавиринтот кој го опкружува нивниот животен простор. Момчињата сами одгледуваат храна и обезбедуваат основни работи за живот. На секои триесет дена во заедницата пристигнува ново момче. Во внатрешноста на ѕидините на новиот дом, Томас се обидува да се прилагоди во заедницата, но ги дознава и правилата на играта до кои мора да се придржува.

Со изгревањето на сонцето, ѕидовите на Лавиринтот се подигнуваат и посебна група на момчиња – тркачи добиваат можност да го пронајдат излезот. Кога еднаш ќе се најдат во Лавиринтот и ако сфатат дека не можат да го пронајдат излезот, важно е да пред заоѓањето на сонцето дојдат до Ледината. Ако не дојдат, мистериозни суштества се тука да им го згорчат животот. Никој жив не се вратил од Лавиринтот по ноќта помината во него.

Набргу по доаѓањето на Томас, меѓу заробените се појавува уште еден нов член – Тереса (Kaja Skodelario). Првата девојка во Ледината предизвикува конфузија и сите се прашуваат што е следно, зашто таа ја донела неверојатната порака “Повеќе ништо нема да биде исто”.

Младиот актер Dilan O’Brajen, актерското искуство го стекнал во телевизиската серија “Teen Wolf” и комедијата “Помлади референти”. Останатите улоги ги толкуваат Kaja Skodelario која е позната по серијата “Skins” и по улогата во музичкиот спот на пејачот Роби Вилијамс за песната “Candy”, и одличниот Tomas Brodi-Sangster, кој во моментов игра во серијата “Игра на троновите”, а познат е и по улогата во филмот “Всушност, љубов”.

You May Also Like