IN MEMORIAM: Почина српскиот воен аналитичар Мирослав Лазански

Српскиот новинар, воен аналитичар, политичар и дипломат Мирослав Лазански почина ненадејно на 71-годишна возраст од срцев удар. Лазански починал во својот дом во Белград како последица на срцев удар, како што неофицијално дознаваат српски Новости.

Лазански пишуваше за загрепските весници Полет, Вјесник, Данас и Старт. Во февруари 1991 година се пресели во Белград и почнал да пишува за дневниот весник Политика. Пишувал и за весниците Политика експрес, НИН, Вечерње новости, загрепски Старт, Катимерини, Дајмонд викли и Секјуритаријан. Напиша десет книги и е автор на десетина телевизиски серијали.

Известуваше од војните во Авганистан, Бејрут, Чеченија, Заир, Либан, конфликтот Ирак-Иран, за време на операцијата Пустинска бура, за време на војната во Босна и Херцеговина, Словенија, Косово, Либија итн.

Веста за агенцијата ФоНет за неговата смрт ја потврди и српското МНР, бидејќи Лазански беше амбасадор на Србија во Руската Федерација, а на таа позиција беше именуван во 2019 година. Пред да биде именуван за амбасадор, беше пратеник од листата на партијата на српскиот претседател Александар Вучиќ, Српска напредна странка.

Интервјуираше двајца врвни команданти на НАТО, тројца маршали на СССР, шефови на КГБ, на КХАД, педесетина министри за одбрана и началници на генералштабовите на светските армии, вклучувајќи ги и началниците на генералштабовите на Руската Федерација, кинеската и јапонската војска. Единствениот југословенски новинар што пловеше во нуклеарната подморница, американскиот Таутог, леташе со авион Ф-14, беше на носачот на авиони Џон Ф. Кенеди и леташе со МиГ-29.

Воениот рок го отслужил во 1977 година во Битола во 41-та пешадиска дивизија на ЈНА. Беше награден со Медал за воени заслуги.

You May Also Like