IN MEMORIAM: Почина Жан Пол Белмондо

Денес (понеделник, 6 септември 2021) почина великанот на француското и светското глумиште Жан Пол Белмондо, на 88-годишна возраст. Од мозочниот удар во 2001 година, неговото здравје беше сериозно нарушено.

Жан-Пол Белмондо, роден на 9 април 1933 година, во Нојли, во буржоаско и уметничко семејство. Тој се восхитува на неговиот татко, Пол Белмондо, познат скулптор. Цел еден музеј му е посветен во Шато Бучилот во Булоњ-Биланкур.

Татко му го турка да се занимава со театар. Затоа, токму на “штиците што живот значат“ дебитираше младиот Белмондо. И театарот станува негова голема страст. Ученик на Конзерваториумот, тој е маскота на неговите другари и остварува силни пријателства со Жан-Пјер Мариел, па дури и со Жан Рошефор. По три години студирање, тој ги напушти студиите.

Белмондо, исто така, се забавува во Комеди-Франсез. Понекогаш камериер со Мишел Галабру, Пјер Брасер и Сузан Флон, или чувар во Цезар и Клепатера со Жан Маре … Во меѓувреме, тој основа мала компанија со своите пријатели, Ани Жирардо, Ги Бедос, крстосувајќи ја Франција, на турнеја. Неговото име постепено кружеше во професијата и, во 1957 година, се наметна во филмот  „Оскар“ на Клод Магниер, на Театарот Атена, заедно со Пјер Монди и Марија Паким. Заробен во филмот, ќе мора да чека дваесет и осум години за да се врати во театарот.

Неговата филмска кариера започна во 1959 година, благодарение на Годар. Режисерот го избира Жан-Пол Белмондо да го игра заводливиот насилник Мишел Поикард во „До последен здив“.  Го откриваме неговиот секојдневен стил во спуштањето на Шанзелизе со Жан Себерг, рацете во џебовите и цигарата во устата.

Бебел продолжи со „Класи на сите ризици“, од Клод Соте, заедно со Лино Вентура. Во 1960-тите, тој ќе сними триесет и четири филмови, вклучително и Чиочара, на Виторио Де Сика (1961), со Софија Лорен, Една жена е една жена, каде што се среќава со Годар (1961).

Актерот оди од филм во филм, од добри ди лошо, „Како и моите деца, ги сакам сите мои филмови, дури и глупите!“, Изјави тој. Во друштво на режисерот Филип де Брока, тој потпиша популарни успеси со Картуш во 1962 година – продадени се 3 милиони билети – и со Човекот од Рио во 1964 година. Во Мајмун во зима, од Анри Вернеј, тој му одговара на неговиот  идол од младоста, Жан Габин. Истиот режисер ќе го игра во Крајот на неделата во Зидикот. Уште еден голем успех, Пјеро лудиот од Годар (1965).

Во седумдесетите години има кавга помеѓу Бебел и Ален Делон по повод објавувањето на Борсалино, во 1970 година. Делон, продуцент на филмот, го поставува своето име прво на постерот, пред она на Белмондо, спротивно на она што беше обезбедено за во договорот. Бебел потоа одлучува да не присуствува на премиерата на филмот, го носи случајот на суд и го добива случајот.

Во 1971 година, Жан-Пол Белмондо основа своја продуцентска куќа „Церито Филмс“ и продолжи да снима со постојано темпо со Филип де Брока, Анри Вернеј, Клод Шаброл, Клод Зиди, Филип Лабро. Режисери кои знаат да го искористат неговиот огромен регистар. Тоа беше време на страшниот, смешен, кавгаџија, заводник, дрзок Белмондо.

Во исто време супермен или неговиот спротивен, кловн, полицаец или буден. Тој не изневерува со изведување сопствени акробации. На програмата: Грабеж, Доктор Попаул, Наследникот, Величествениот, Страв од градот, Непоправливиот, Алпагеур, Anивотното. И Белмондо не би бил Белмондо без неговите акробации, што и самиот ги правеше. Бидејќи Бебел е еден од ретките актери во историјата што одбил каква било форма на синхронизација на сетот.

Тој е запаметен како стои на крилјата на авионот во „Животното“. Во Ле Гвињоло, тој се шета по трапез прикачен на хеликоптер, повеќе од една минута над Венеција. Во Грабеж од Анри Вернеј, виси на автобус. „За париската интелигенција, станав каскадер, повеќе не знаев како да постапувам“, изјави тој. Пет години, од 1978 до 1983 година, тој триумфираше сам на екраните, практично без ривал.

Во 1988 година, Клод Лелуш, сепак, успеа да го убеди да се врати во кино со многу убав филм, „Итинерар на разгалено дете“, што му овозможи да го смени регистарот. Тоа е јавен успех. Белмондо го добива Цезарот за најдобар актер, но лут на професијата, не оди да ја земе својата статуетка. Актерот ја продолжува авантурата на театарот со популарни комедии, Кројач за дами од Фејдо до Саша Гитри.

Во 1998 година, Патрис Леконте го запечати помирувањето на Белмондо со Делон во Секоја втора среќа, носталгична детективска комедија во која двајцата актери играат со младата Ванеса Паради.

Приватниот живот на Белмондо ќе биде прекинат со бракови и разводи. Прво оженет со танчерката, Елоди Констант, ќе има три деца. Во 1965 година, парот се разведе, а актерот се појави со меѓународната икона Урсула Андрес, потоа со италијанската актерка Лора Антонели. Во 1989 година, тој се запозна со Нати Тардивел. Двојката се венча во декември 2002 година и роди ќерка. Но, по дваесет години заеднички живот тие се разведоа во 2008 година. Жан-Пол Белмондо потоа ќе се појави со Барбара Гандолфи пред да ја прекине врската во 2012 година.

Раните 2000 -ти години го означија крајот на кариерата на Белмондо. Во 2008 година, физички намален, тој сепак го сними својот последен филм, под режија на Франсис Хустер  Човек и неговото куче, римејк на Умберто Д., од Виторио Де Сика. Опкружен со многу пријатели актери, тоа е очекуваното и трогателно враќање во кино на Жан Пол Белмондо во улога каде што тој не изневерува со годините или со минатото како ѕвезда.

За време на Венецискиот филмски фестивал 2016 година, тој беше награден со Златен лав од рацете на актерката Софи Марсо за неговата кариера. Во 2017 година, 42 -та церемонија на Цезар, исто така, му оддаде почит на актерот за целата негова кариера. Следната година, тој беше во центарот на вниманието на 71. филмски фестивал во Кан со плакатот од филмот Пјеро ле фу со Ана Карина, за време на еден бакнеж

Фото: Patrik STOLLARZ / AFP

You May Also Like