Ретроспектива на вчерашните случувања на Бит Фест

Со богатство од културни настани, театарска претстава, концерт, изложба, филм, мода и уште еден фестивал Битола влегува во третата недела од најдолгото и најсодржајно културно лето во Македонија.

За секого по нешто, од сите стилови и жанрови, битолчани уживаа во трендот, модерното, современото, но прошетаа и низ историјата незаборавајќи дека грижата за културното наследство е всушност главен услов за негување на пријателските односи и создавање резултати во иднината.

РЕСТАВРИРАЊЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО – РЕСТАВРИРАЊЕ НА ПРИЈАТЕЛСКИТЕ ОДНОСИ

Во малата сала на Завод и музеј, синоќа Здружението на граѓани ЕКОВАСТ (Европски совет за села и мали градови) и оваа година ја збогати програмската содржина на најдолгото културно лето БИТ ФЕСТ 2013 со својот меѓународен културен настан
РЕСТАВРИРАЊЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО – РЕСТАВРИРАЊЕ НА ПРИЈАТЕЛСКИТЕ ОДНОСИ.

Oваа културна содржина е поттикната од културното наследство како дел од материјалната култура на народите на Р. Македонија, Р. Грција и Р. Албанија. Културното наследство на Битола (Р. Македонија), Лерин ( Флорина, Р. Грција),  Гирокастро и Корча (Р.Албанија) како погранични градови, е предмет на интерес и мотивација за проектот РЕСТАВРИРАЊЕ НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО – РЕСТАВРИРАЊЕ НА ПРИЈАТЕЛСКИТЕ ОДНОСИ.

Овој настан ги поврзува професионалците од областа на заштитата на културното наследство од овие три балкански земји. Во фокусот на овој настан е поставена традиционалната архитектура на овие  градови преку заедничка изложба на учесниците во овој проект.

Поддршката на културното наследство е неопходна при градењето на држава заснована врз мир и човекови права, а меѓусебната почит за истото е услов за спокоен развој на општеството.Со поддржувањето на културното наследство се постигнуваат и многу други цели, како зголемување на административниот капацитет и хармонизација со законодавствата на останатиот дел од Европа“, вели Викторија Момева Алтипармакова од ЗГ Ековаст.

Учествуваа архитекти од балканските простори кои ја истражувале традиционалната архитектура како културно наследство од повеќе аспекти и имаат искуство во популаризацијата и презентацијата на истата.

Целта на овој проект е презентирање на културните влијанија на Балканот, кои оставиле траги врз материјалната и духовната култура кај народите на овие три балкански земји. Сочуваните траги низ времето трансформирани во различни форми оставиле цврста нишка на поврзување во сите сфери на живеењето на овој балкански простор, се до денес, што докажува дека административните граници никогаш не преставуваат културни граници помеѓу три соседни народи.

БИТ ФЕСТ: ЛЕТ НАД КАНДИДАТСКОТО ГНЕЗДО

Во народниот театар во Битола, синоќа како дел од битолското културно лето БИТ ФЕСТ гостуваше Театар комедија од Скопје со театарската претстава Лет над кандидатското гнездо. Голем број гости ја преполнаа салата уживајќи во една поинаква претстава за која режисерот Андреј Цветановски вели: „Хероизмот е суштински елемент за секој народ и историја. Тој всушност претставува опевање на “заслужните“ дејци, создавање на идоли кои треба да се почитуваат и сакаат. Во македонската култура и традиција, јунаштвото е архетип кој македонскиот народ го создава кога му е најтешко.Оваа претстава носи поинаква визура и поглед на епските херои на македонската бит, поинаква слика за тоа какви се тие херои и една опачина на ликот и делото на јунаците. Дали тие во нашата денешница уште би се сметале за јунаци? Дали нивните раскажувања за тоа како било и како ќе биде ни се нас сега доволни? Кога ќе станeме и ќе направиме нешто со своите животи, наместо да правиме реминицсенции на минато? „Лет над кандидатското гнездо“ е всушност сателитска снимка на нашите измешани соништа, во кои сами си ги создаваме нашите варвари а потоа се чудиме зошто комедијата се претвора во ехо од крик, кикот и врисок.

КОНЦЕРТ НА AD GLORIAM BRASS – ЗАГРЕБ

Синоќа во Културниот центар Магаза во Битола се одржа исклучителен концерт на АД Глориам Брасс. “AD GLORIAM BRASS“ е состав од шест членови на лимени дувачки инструменти од оркестарот при операта ХНК во Загреб, Симфонискиот оркестар ХРТ и Загребачката
фрилхармонија.

Основан е во 1993 година и оттогаш непрекинато работи со малку изменет состав. Нивниот репертоар го сочинуваат дела на европски и хрватски мајстори, од ренесансата и барокот ( F.Sponga, V.Jelic, J.Clarke, H.Purcell, G.F.Handel, J.S Bach), дела на современи хрватски автори, од кои некои се напишани посебно за овој ансамбл (A. Klobucar, S.Dedic, M. Miletić, A. Igrec, Z. Juranić…). Особено е важно да се истакнат петте преизведени композиции на старохрватски мајстори Franceska Sponge Uspera на Осорските музички вечери 1997, 1998 и 1999 година. Имаат настапувано на многубројни солистички концерти (Осорски музички вечери, Вараждински барокни вечери, Детски фестивал Шибеник, Загребски барокни фестивал, Салон Очиќ – Загреб, Вечери во Донато- Задар, Минхен, Сараево, Битола, Скопје, Сплит, Чаковец, Сисак, Ровињ, Денови на хрватска музика (Опатија, Пула), концерт со еминентни хрватски уметници (Лидија Хорват – Дуњко, Марио Пензар, Игор Лешник, концерт на Загребски квартет на саксофони..) и (Св.Марко, Палма), како и учество на многубројни снимени емисии за Хрватската радио и телевизија.

ОТВОРЕНО ЛЕТНО КИНО НА БИТ ФЕСТ

На летната сцена – Тумбе кафе синоќа во рамките на отвореното летно кино се одржа проекција на филмот  Wall Street 2: Money Never Sleep во  режија на  Oliver Stone со актерите  Michael Douglas, Carey Mulligan, Shia LaBeouf .

Филмската приказна се случува во 2001 година, кога Гордон Геко (Мајкл Даглас) е ослободен од затвор откако одлежа осум години за инсајдерски тргување и хартии од вредност измама. Седум години подоцна, Геко ја промовира  својата нова книга Дали алчноста Добара? – Предупредување за наредната економска криза. Неговиот  ќерка, Вини (Кери Малиган), раководи со мали вести веб-сајт и е во љубовна врска со  Јаков Мур (LaBeouf), на врвот комерцијален трговец на Келер Забел инвестиции (KZI). Јаков е протеже на извршниот директор Луис Забел (Френк Langella), и се обидува да собере пари за фузија истражувачки проект што ќе создаде масивни количини на чиста енергија за светот.

БУС ФЕСТ НА БИТ ФЕСТ

V-от по ред BUS fest или Bitola United Summer fest e единствениот традиционален ХИП ХОП фестивал во Битола, кој оваа година доби и интернационален карактер. Покрај групите од Македонија , како Стиховно Војување, Поетика,Тракер, Арди, S.N.S и други изведувачи,вечерта  ја затворија гостите од Србија, легендите на балканската рап сцена, ненадминливите CYA.

CYA се една од највлијателните групи на Балканот и пошироко. Со четири албуми зад себе и повеќе од 20 години кариера CYA оставија траен белег врз музичката сцена. Хитовите како Kad se vozimo, Bolje vreme, Socijala, Decko usponu, се безвременски хитови на повеќе генерации.Оваа година, BUS fest се одржуваше во летниот клуб Лектира Кабаре.

БИТ ФЕСТ: МОДЕН ВИКЕНД НА ШИРОК СОКАК

На ден пред почетокот на уште еден викенд исполнет со многу култура и забава ова лето, битолчани имаа можност да погледнат исклучителни модели кои се вистинска атракција за сите вљубеници во убавото. Модниот викенд е дел од програмата на битолското културно лето БИТ ФЕСТ 2013.

You May Also Like